VARHOLA, O. Úsporné zabezpečovací zařízení LoRaWAN [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bc. Oliver Varhola zpracoval diplomovou práci na téma „Úsporné zabezpečovací zařízení LORAWAN“. Technická zpráva má vyhovující prezentační úroveň a akceptovatelný rozsah 61 stran. Formální úprava až na drobné výjimky odpovídá šabloně, časté jsou typografické chyby, jako předložky a spojky na konci řádku, apod. Jazykovou úroveň nejsem schopen zcela posoudit, neboť práce je psána slovensky, ale žádné podstatné nedostatky jsem nezaznamenal. Seznam použité literatury je dostatečný a odkazy na ni využity standardně. Kontrola plagiátů Theses.cz žádné ekvivalence nenalezla. Diplomová práce měla konzultanta, Ing. Ondřeje Pavelku, Ademco CZ s.r.o., který konstatoval, že pan Varhola měl za úkol v rámci diplomové práce navrhnout jednoduchý detektor otevření dveří/oken/prostoru pomocí magnetického kontaktu a LoRaWAN modulu, s extra funkcí měření teploty. Detektor je napájen bateriově a měl být připojen do LoRaWAN sítě The Things Network, pro jejíž řídké pokrytí byla finálně zvolena síť Helium. Dále měl student dle zadání využít nástrojů MQTT, Node-Red, InfluxDB a OpenHAB. Zařízení dle zadání emailem upozorňuje na narušení prostoru a zapíše událost do vhodné cloudové služby pro následné podrobné zpětné prohlížení a analýzu. Pro zařízení byla navržena deska s plošnými spoji a krabička. Zařízení je zprovozněno v síti LoRaWAN Helium z důvodu pokrytí území. Program pro mikrokontrolér, navržená deska s plošnými spoji i krabička jsou v pořádku. Podpůrné nástroje jsou použity dle zadání a v příloze práce jsou uvedeny postupy pro instalaci zmiňovaných nástrojů spolu s konfiguračními soubory. Chybí mi podrobnější návod (pro neznalé) pro nastavení OpenHAB nástroje. Student během semestru navštěvoval schůzky s vedoucím i konzultantem, přicházel vždy připraven a s novými nápady. Práce splňuje požadavky kladené na diplomové práce a doporučuji ji k obhajobě. Otázka k obhajobě: Porovnejte vámi navržené zařízení s jinými alternativami.
Diplomant Bc. Oliver Varhola měl za úkol navrhnout ekonomicky a energeticky úsporné zabezpečovací zařízení, které využívá technologii LoRaWAN a informuje o narušení prostoru prostřednictvím e-mailu a záznamu v cloudovém úložišti. Toto téma je aktuální a je v souladu s trendem vývoje úsporných a efektivních IoT zařízení. Text práce je zpracován podle formálních požadavků kladených na závěrečné práce a obsahuje všechny nezbytné části, jako jsou úvod, teoretická část, praktická část, závěr, seznam literatury a přílohy. Vlastní text práce však není zpracován příliš pečlivě, vyskytuje se v něm řada nepřesností a prohřešků proti typografickým pravidlům. Například: často chybí tečky na konci vět ve výčtech (viz str.13.), nejednotnost v psaní jednotek (viz str. 13 - kHz je psáno kurzívou), nejednotnost v oddělení desetinných míst (někdy tečka, jinde čárka), chybějící odkazy na obrázky (viz strany 34 a 43), většina obrázků je převzatých bez udání zdroje, jsou používány netechnické pojmy jako „síla signálu“ místo „úroveň signálu“ apod. Z odborného hlediska je možné konstatovat, že zvolené technické řešení je vhodné a splňuje požadavky zadání. Je však třeba vytknout nepříliš dobře zpracovaný technický popis řešení navrhovaného zabezpečovacího systému. Popis HW modulu se omezil pouze na velmi obecné blokové schéma a schéma k desce plošných spojů. Citelně chybí podrobné elektrické schéma, ze kterého by bylo jasné, jak jsou jednotlivá čidla, kontakty a další obvodové součástky zapojeny. Stejně tak nejsou uvedeny výkresy k desce plošných spojů, které diplomant navrhoval. Fotografie hotových desek na obr. 3.4 a 3.5 se za technickou dokumentaci považovat nedají. Obdobně u SW návrhu chybí podrobnější popis funkce systému, například pomocí vývojových diagramů a názorného zobrazení propojení jednotlivých komponent, které byly u zabezpečovacího systému využity. Funkčnost zařízení jsem neměl možnost ověřit, proto doporučuji, aby diplomant předvedl funkci zařízení v rámci obhajoby před komisí. Zadání práce považuji za splněné a vzhledem k uvedeným výtkám navrhuji hodnocení práce stupněm C.
eVSKP id 159153