EISENWORT, L. Využití principu průmyslu 4.0 pro návrh mobilního skladu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Binar, Tomáš

Předložená diplomová práce řeší problematiku využití principu Průmyslu 4.0 pro návrh mobilního skladu. Práce je rozdělena do devíti částí. V teoretické části se autor zabýval Průmyslem 4.0 v logistice a uvádí poměrně značné množství používaných technologií. Určitou absencí je neuvedení současných poznatků z vědeckých publikací a praktické příklady využití v konkrétních firmách. Teoretická část je zakončena kapitolou 5 věnovanou mobilnímu opravárenskému pracovišti. Autor ale nevytvořil vhodný přechod do dané kapitoly a neobjasnil možnost využití daného zařízení také jako mobilního skladu, který je důležitý v další části práce. Není zcela objasněn způsob skladování materiálu složkami IZS při řešení živelných pohrom a čímž by byla tím lépe objasněna kapitola 5. V teoretické části postrádám od autora zodpovězení otázky, proč složky IZS (AČR) potřebují částečně automatizovaný mobilní sklad při řešení např. živelných pohrom. V některých případech se v textu objevují gramatické nepřesnosti a popisy obrázků v anglickém jazyce. V analýze současného stavu je pouze částečně objasněna problematika elektrocentrál z hlediska nákladů na provoz a jejich údržbu. V návrhové části student navrhl celou řadu zajímavých řešení k danému tématu včetně zpracované výkresové dokumentace, které lze uplatnit v odborné praxi. V práci je rovněž vyřešena otázka energetické nezávislosti skladu, která při řešení krizových stavů hraje významnou úlohu. Lze rovněž velmi kladně ocenit přístup studenta, který si při řešení diplomové práce musel nastudovat a osvojit znalosti z jiných odborných specializací, které byly důležité pro vyřešení práce. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení C – 75 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Zimáková, Jana

Student se zabýval návrhem využití principů Průmyslu 4.0 v mobilním skladu využívaného Armádou ČR. Teoretická část je zpracována přehledně. Je zde popsán vývoj technologie v rámci jednotlivých průmyslových revolucí a jsou zde vysvětleny principy a technologie využívané v rámci Průmyslu 4.0. Kapitola číslo 5 obsahuje popis mobilního opravárenského pracoviště. Bez jakékoliv návaznosti na předešlý ale i na následující text však tato kapitola působí jako vytržená z kontextu. V praktické části se student věnuje analýze současného skladu, návrhem poloautomatického skladu, hodnocení návrhu pomocí Saatyho metody a návrhem využití fotovoltaického systému k pohonu zařízení využívaných v rámci skladu. K vypracování práce mám několik připomínek: Stránky jsou špatně číslovány - čísluje se od prvního listu, čísla se však uvádějí až od vlastního textu (úvodu). V práci se vyskytují nelogická tvrzení jako např. „Zkratka IZS zahrnuje přírodní a průmyslové katastrofy, záchranářské a likvidační práce.“ Samotný text obsahuje velké množství chyb jako jsou chybějící písmena ve slovech, chyby ve skloňování, opakují se zde již jednou popsaná tvrzení aj. Popisky u obrázků s čísly 1, 2 a 3 jsou v angličtině. V praktické části je rozpracováno několik směrů, žádný však není dotažen do konce. Jedná pouze o částečná řešení problematiky. V zadání práce je uvedeno provést vizualizaci automatizovaného řešení skladu. Kapitola 7 se však věnuje návrhu poloautomatického skladu. Praktičnost provedení válečkového dopravníku uvnitř kontejneru je velice diskutabilní. Při takovém to použití by každý kontejner musel sloužit pouze pro uskladnění 1 typu materiálu a při vyskladňování by nebylo možné volit jednotlivé palety dle např. expirace materiálu, šarže atd. Kladně hodnotím snahu o ekonomické vyčíslení úspor na jednotlivé pracovníky při přechodu na automatizovaný systém řízení skladu. Kapitola 9 popisuje možnost umístění FV panelů na jednotlivé kontejnery což by umožnilo využívat solární energii a šetřit náklady na fosilní paliva při zajištění dodávek elektrické energie při použití klasických elektrocentrál. Výsledná cena tohoto systému by však byla příliš vysoká a využitelnost sluneční energie značně závislá na postavení celého skladu vzhledem k poloze slunce. Požadavky na vypracování diplomového práce byly splněny. Práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením D – 66 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
66

Otázky

eVSKP id 151564