ŠIMKO, D. Optimalizace alokace testovacího prostředí v službě Testing Farm [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Rychlý, Marek

Student řešil práci samostatně a aktivně se zaměřoval na praktické uplatnění výsledku. Přístup studenta k řešení považuji za standardní a navrhuji hodnotit práci stupněm dobře (C) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo pomocí různých metod navrhnout vylepšení přípravy a spuštění virtuálních strojů službou Artemis pro testování software. Obtížnou částí práce byla návaznost na existující projekt Artemis a nutnost vypořádat se s praktickými požadavky testovacích scénářů. Zadání považuji za splněné.
Práce s literaturou V průběhu řešení student samostatně vyhledal a nastudoval vhodnou literaturu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Během řešení pracoval student samostatně, důležité milníky v postupu řešení však konzultoval. Na konzultacích byl aktivní, prezentoval vlastní řešení a případné připomínky vyřešil v dohodnutých termínech. Průběh práce byl konzultován s firmou Red Hat Czech s.r.o., kde bylo řešení nasazeno.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena včas a technická zpráva byla konzultována. Připomínky byly zapracovány.
Publikační činnost, ocenění Bez publikací či ocenění. Řešení je součástí open-source projektu Artemis.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Burget, Radek

Pan Šimko detailně nastudoval architekturu existujícího nástroje a implementoval jeho rozšíření, které je poměrně rozsáhlé, dobře navržené a plně funkční. Technické zprávě mohlo být věnováno trochu více pozornosti a mám některé připomínky spíše formálního charakteru, celkově hodnotím práci jako velmi dobrou a navrhuji hodnocení stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání považuji za mírně obtížnější, protože student se musel detailně seznámit s detaily a implementací rozsáhlejšího softwarového projektu, který je v aktivním vývoji a navrhnout a implementovat změny zajišťující požadovanou funkčnost.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání považuji za splněné bez výhrad.
Rozsah technické zprávy Technická zpráva se svým rozsahem pohybuje spíše na spodní hranici rozmezí obvyklého pro bakalářskou práci. Zejména některé části platformy Artemis jsou popsány poněkud stručně, stejně jako testování vytvořeného řešení. Návrh a implementace vlastního řešení jsou však zdokumentovány dostatečně.
Prezentační úroveň technické zprávy 72 Struktura technické zprávy je srozumitelná a odráží jak stav, ze kterého student vycházel, tak i vlastní návrh a implementaci. Některé kapitoly jsou až příliš stručné (např. 3.5.4), celkově je ale obsah dobře srozumitelný a relevantní k řešené problematice.
Formální úprava technické zprávy 72 Po jazykové stránce je práce standardní, typografii místy mohlo být věnováno více pozornosti, např. u sazby ukázek zdrojových kódů a nadpisů.
Práce s literaturou 80 Seznam použité literatury je přiměřeně rozsáhlý a obsahuje relevantní zdroje, které jsou v textu práce řádně citovány.
Realizační výstup 95 Realizačním výstupem je rozšíření nástroje Artemis o možnost odkládat předem vytvořené virtuální stroje na tzv. "poličkách" (shelving) s možností jejich rychlého použití a dále pak předem vytvářet tyto virtuální stroje (pre-provisioning). Student musel detailně pochopit implementační detaily existujícího projektu a doimplementovat svá rozšíření, což zvládnul výborně. Samotná implementace zmíněných funkcí je poměrně rozsáhlá a výsledek je plně funkční včetně poměrně komfortního ovládání celého procesu z příkazové řádky. 
Využitelnost výsledků Výsledný nástroj bude patrně aktivně využíván při vývoji ve firmě RedHat, případně i externími uživateli.
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 148208