FIALOVÁ, L. Revize elektronické karty diabetika na Klinice diabetologie IKEM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Studentka Lenka Fialová se zabýval problematikou návrhu, realizace a klinického testování elektronického pacientského záznamu na Klinice diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Zadání práce si zajistila sama při dlouhodobé praxi na daném pracovišti s tím, že tvorba uvedeného medicínského záznamu byla vyžádána klinickými pracovníky. Text práce dostatečně podrobně popisuje stav v oblasti informatizace v IKEM a některé nedostatky vzniklé postupným zaváděním informačních technologií. Studentka dobře stanovila možnosti inovací a navrhla a realizovala vhodné řešení. Během práce intenzivně pracovala přímo na pracovišti nasazení produktu a pravidelně konzultovala u vedoucího práce. Na projektu oceňuji zejména schopnost studentky zajistit efektivní komunikaci s klinickými pracovníky pro definování požadavků na softwarové řešení a schopnost zajistit klinické testování výsledného produktu a jeho inovování podle zkušeností z provozu. Výsledek práce je přímo použitelný v praxi a dovoluje další inovace. V textu práce lze nalézt jen mírné nedokonalosti ve vysvětlení začlenění vytvořené aplikace do informačního systému IKEM.
Předložená práce zpracovává problematiku integrace webového modulu nazvaného „Karta diabetika“ do stávajícího nemocničního informačního systému Zlatokop IKEM. Technicky se jedná o návrh a přípravu webového formuláře a souvisejících datových struktur v objektově orientované DB Caché (zdrojové kódy práce jsou přiloženy) se současným provedením migrace dat s dosud používaného systému PATS. Práce je zpracována přehledně, jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. V první části autorka zasazuje svoji práci zcela relevantně do kontextu elektronického zdravotnictví, rozebírá tvorbu uživatelských aplikací s ohledem na uživatelský prožitek. Tyto kapitoly i kapitola věnující se medicínské části problému, tedy diabetu mellitus, jsou vzhledem k praktické orientaci práce popsány zcela dostatečně. Za realizaci praktické části práce nepovařuji jen vlastní implementaci formuláře karty diabetika, ale zahrnuji do ní zejména komunikaci s uživateli karty diabetika, eliminaci, korekci či přidávání jednotlivých položek atd., migraci dat ze stávajícího systému PATS. Vlastní karta je jen výsledkem tohoto jistě náročného mezioborového procesu. K popisu této praktické části realizace v předložené práci mám jisté připomínky – uvítal bych, i vzhledem k orientaci autorky na uživatelský prožitek, kdyby práce obsahovala podrobnější popis vyhodnocení uživatelského prožitku, tedy kolik osob co testovalo, k jakým položkám byly jaké výhrady, proč byly toto konkrétní položky modifikovány atd. Takto práce vlastně obsahuje spíše jen subjektivním hodnocením autorky založené pravděpodobně na komunikaci s testujícími lékaři. Zmíněné informace by byly velmi cenné v případě dalších úprav či jen třeba při realizaci podobné úlohy v jiném systému. Pěknou inženýrskou úlohu by mohla představovat i migrace dat, kde bohužel autorka pouze konstatuje, že byla realizována Datovým centrem IKEM. Práce neobsahuje mnoho formálních nedokonalostí, výběr literatury a práci s ní považuji za odpovídající. Závěrem je třeba ocenit, že autorka uchopila úspěšně reálný multioborový problém a zvládla velmi dobře jeho praktickou realizaci i v ne zcela typickém prostředí systému Zlatokop IKEM a Caché. S ohledem na tyto skutečnosti doporučuji práci k obhajobě s hodnocením 72/100.
eVSKP id 72811