ŠIMARA, E. Ztracená místa uvnitř Brna - architektonicko-urbanistická studie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Kopáčik, Gabriel

Nospace - neměsto - nemísto - urbánní lada - proluky a další prázdné plochy ve městě, nevyužívané tak jak by mohly, nesloužící plně obyvatelům ani návštěvníkům, jsou častým problémem mnohých měst, a přestože se to na první pohled nezdá, jsou drobnými kaňkami i na jinak vcelku přívětivém obrazu centra města Brna. Diplomní práce se těmito prolukami podrobněji zabývá, a to v několika rovinách - od jejich analýzy a obecné typologie, přes strategická a teoretická řešení, až po konkrétní námětovou architektonicko-urbanistickou studii dostavby městského bloku na ulici Veselé, která je inspirativní, město oživující, opozicí vůči establishmentem dlouhodobě připravovanému monofunkčnímu řešení. Teoreticko-strategická část i základní koncepce řešení bloku domů jsou skvělé, s drobnými výhradami lze akceptovat také detailnější měřítko vlastní architektury (koláž z ulice Husova nepřipadá příliš přesvědčivá). Komplexní a kreativní zvládnutí široké problematiky svědčí o vysokých odborných kvalitách a potenciálu diplomantky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 85 systematický, svědomitý
Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Wittmann, Maxmilian

Diplomová práce dokumentuje dlouhodobou, soustavnou práci s tématem proluk v centru Brna. Práce ve svém závěru přichází s alternativní, pozoruhodnou myšlenkou obohatit centrum v lokalitě „proluky Veselá“ vitální urbanistickou strukturou kombinující potřebné parkování, městské bydlení a obchodní prostory. Projekt rovněž originálně kombinuje různé investorské přístupy a klade důraz na udržitelný města, a to nejen v jeho ekonomickém smyslu. Práce nachází inspirativní strategii optimálního využití nejen detailněji řešené parcely.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Řešení finální části DP („proluky Veselá“) vychází z předchozích analýz a strategických úvah, prezentuje nové možnosti uspořádání exponovaného prostoru v centru Brna. Předkládá pozoruhodnou alternativu městského bydlení kombinující investice různých potenciálních investorů, což vytváří dobrý předpoklad ekonomické udržitelnosti projektu. Zvolené urbanistické řešení je důvodně racionální, reálné, parter komunikuje s okolím a řeší nedostatek parkovacích ploch v centru. Soustava objektů přístupná z ulic Besední, Skrytá a Veselé logicky doplňuje a jasně definuje prostor.
Architektonické řešení B Architektonické řešení „proluky Veselá“ je zřejmé ze spíše schematických půdorysů (všechny mohly být pro lepší orientaci doplněny základními kótami) a z perspektiv. Je patrný racionální přístup autorky, které nejsou cizí pozitivní soudobé trendy.
Technicko konstrukční řešení B Technicko konstrukční řešení není vzhledem ke strategickému zaměření projektu podrobně prezentováno. Architektonický koncept nicméně zakládá předpoklady pro reálné konstrukční řešení.
Provozní řešení B Provozní řešení, jak plyne z půdorysů, je logické, umožňuje provoz soustavy objektů, navržené řešení je převážně bezkolizní. Místnosti „Zázemí“ a „sklad“ popsané v půdorysu 1.NP nemají dveře, jedná se o opomenutí?
Formální úroveň A Grafické zpracování i celková editace jsou na velmi dobré úrovni. Autorka práci doplňuje symboly a komentáři dokumentujícími její systematické uvažování. Grafické zpracování je atraktivní a poutavé.
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 83073