BARTKO, S. Testování komunikačních protokolů s využitím mobilních technologií pro internet věcí LTE-M a NB-IoT [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Bc. Samuel Bartko práci pravidelně konzultoval, nicméně jeho aktivita byla zřetelná zejména v druhé polovině letního semestru. Tento fakt se podepsal na výsledné formě práce, jež se jeví nedodělaně. Struktura práce je však logicky členěná, až na jednu výhradu k méně logickému začlenění kapitoly 3.4. Teoretická část práce je zpracovaná dle minimálních požadavků zadání. V textu se projevil spěch při dokončování práce a text působí neučesaně s občasným výskytem redundantních obecných vysvětlení a nevyužitých plochu na stránce viz např. strany 19 a 47. Text práce obsahuje menší výskyt zavádějících či nepřesných pojmů a faktických chyb, např. zavádějící vysvětlení Control Plane a User Plane optimalizace či režimu eDRX a zavádějící parametry např. dosah v tabulce 3.4. Zmíněné nepřesnosti mohly být následkem neúplného pochopení obsáhlé problematiky práce. Práce obsahuje drobné typografické chyby jako nepřesnosti u vysvětlení prvního výskytu zkratek, chybějící mezery u jednotek a drobné překlepy. Praktická část práce je zpracována v omezené míře, ale v souladu s minimálními požadavky zadání práce. Student úspěšně zprovoznil cílovou infrastrukturu a vyhodnotil základní testovací scénáře. Nicméně práce zejména v druhé polovině semestru vedla ke snížení kvality náročné praktické části, kdy student testoval jen omezený počet parametrů jednotlivých protokolů. Kvalitu praktické části taktéž snižují zavádějící či chybějící vysvětlení analyzovaných výstupů měření. S ohledem na výše zmíněné hodnotím práci stupněm D/65 bodů.
Student Bc. Samuel Bartko vypracoval diplomovou práci na téma Testování komunikačních protokolů s využitím mobilních technologií pro internet věcí LTE-M a NB-IoT. Práce je členěna přehledně do 6 dobře na sebe navazujících kapitol. Z typografického hlediska práce obsahuje množství chyb, například dělení hodnot a jednotek napříč řádky (14\ndBm), vynechání stránkového prostoru (např. str. 46 a 47), absence znaků ve výpisech kódu, nevysvětlení prvního výskytu některých zkratek a mimo jiné i překlepy ve slovech. Nedostatkem je i nesprávný nadpis tabulky 6.13, který nekoresponduje s obsahem dané tabulky. Práce taktéž obsahuje množství netechnických výrazů např. „Čo nie je práve najlepšia hodnota“ atd. Studentova práce s literaturou je na průměrné úrovní. Vyskytuje se zde pár citací v nepřesném formátu, ojediněle jsou některá fakta prezentována zavádějícím dojmem, či jsou fakticky ne zcela korektní. Po obsahové stránce zde vzhledem k zadání postrádám detailnější popis jednotlivých protokolů pro CIoT, kdy student v teoretické části například nepopisuje QoS parametr u protokolu MQTT, se kterým následně pracuje v praktické části a který má významný vliv na chování protokolu, nebo je popis velice krátký (protokolu CoAP je věnováno cca stránky) a nejsou zde popsány základní principy komunikace. V praktické části provedl student sérii měření pro ověření jednotlivých proměnných v rámci protokolů a technologií. Byť je scénář testování z mého pohledu postavený dobře, výsledky měření jsou z mého pohledu neúplné, neboť dle mého chápání bylo měření provedeno pouze pro jednu délku zprávy, která není v textu uvedena (student zmiňuje teplotu, nikoliv počet bajtů na jednu zprávu). Z dostupných tabulek se čtenář dozvídá množství přenesených dat pro jednotlivé scénáře, nicméně není zde uvedeno, o jaká data se jedná, zda pouze aplikační, či celková. Taktéž se domnívám, že granularita kroku 5 dB u hodnot RSRP
eVSKP id 159135