FOLTOVÁ, A. Vliv tlaku použitého při výrobě elektrod na jejich výsledné vlastnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Kazda, Tomáš

Náplní diplomové práce studentky Ing. Anežky Foltové bylo studium vlivu použitého tlaku při lisování elektrod na elektrochemické vlastnosti. Jedná se tedy o práci zaměřenu spíše aplikačně, jelikož tento parametr je velmi důležitý pro správnou funkci baterie nejen v laboratorních podmínkách, ale právě při komerční výrobě. Studentka se v teoretické části práce věnuje všeobecnému přehledu akumulátorů a historii jejich vývoje. V další části práce se věnuje problematice lithno-iontových akumulátorů jejich principu a jejich konstrukci. Dále se věnuje přehledu materiálů pro kladnou a zápornou elektrodu a popisuje jejich výhody a nevýhody. Čtenář tak získá velmi dobrý přehled o v současnosti používaných materiálech. V praktické části práce se pak věnuje samotné přípravě elektrod, popisu použitých vyhodnocovacích metod a samotnému měření. Studentka po celou dob pracovala velmi samostatně, se zájmem o dané téma. Výsledky, kterých dosáhla, jsou poměrně dobře diskutovány a se snahou provázat výsledky získané z jednotlivých charakterizačních metod. Rozsah práce je z mého pohledu dostatečný a díky dobrému zpracování výsledků dosažených v praktické části se na ni dá i dále velmi dobře navázat v budoucnu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 90b.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Tichý, Jiří

Ing. Anežka Foltová se ve své diplomové práci zabývá vlivem tlaku použitého při výrobě kladných elektrod lithiových akumulátorů na jejich výsledné vlastnosti. Práce má některé, spíše drobnější, nedostatky: Grafická podoba seznamů obrázků, tabulek a grafů není nejšťastnější a bylo by vhodnější automaticky vytvářené seznamy ručně upravit. Úroveň práce zbytečně snižuje větší množství překlepů a nejasných formulací, vzniklých zřejmě při úpravách textu. Výjimečně se vyskytují i vyložené chyby, jak v textu, tak například v popiscích grafů. Práce je rozdělena do deseti kapitol, z nichž některé by zřejmě bylo možné zařadit jako podkapitoly. Některé použité zdroje a převzaté informace jsou staršího data, a tím již neaktuální, např. uváděné kapacity olověných článků minimálně od 1 Ah, případně „možný budoucí“ vývoj laptopů s mnohahodinovou výdrží, což je dnes již realitou. V práci je několikrát chybně uváděna kapacita s jednotkou mA/g, namísto mAh/g. Nesouhlasím s tvrzením, že klasické Li-Ion akumulátory nejsou schopny dosáhnout potřebných vlastností pro použití v energetice či elektromobilech (faktem ale je, že je zde výrazný prostor pro zlepšování). Taktéž bych se nerad dočkal toho, že budou postupem času vylepšovány a zdokonalovány technické problémy, jak je v práci uvedeno. V praktické části bych ocenil grafické porovnání všech vzorků v jednom grafu, pro lepší přehlednost by stačily pouze vybrané hodnoty. Kromě těchto nedostatků je ale práce odborně na dobré úrovni, zadání práce bylo splněno. V teoretické části je stručně probrána problematika akumulátorů obecně a detailněji lithiové akumulátory, jejich typy, složení a princip funkce. Autorka v bohaté míře využila dostupnou literaturu a prezentuje srozumitelné informace. Dále jsou stručně představeny měřicí metody použité v praktické části. Praktická část s přípravou vzorků a výsledky měření, je hlavní částí práce. Byly použity různé metody pro ověření vlastností připravených vzorků. Výsledky jsou rozsáhle prezentovány formou grafů, tabulek i doprovodnými texty se značným množstvím údajů charakterizujících měřené vzorky. Grafy i tabulky jsou správně vytvořené a přehledné. V závěru jsou shrnuty výsledky a stanoven optimální tlak pro lisování vzorků, vyplývající z naměřených údajů. Autorka zřejmě rutinně zvládla metody přípravy vzorků a jejich měření. Prováděná příprava vzorků a měření jsou časově náročné, takže je patrné značné množství práce a času věnovaného práci v laboratoři. Výsledky jsou dobře použitelné pro další práci a je možné je jednak rovnou v praxi použít pro další práci, a také na ně navázat dalším výzkumem.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 103434