TRAN, T. Správa identit v informačních systémech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Burget, Radek

Student byl v průběhu řešení aktivní, na své bakalářské práci pracoval samostatně, postup řešení i jeho výslednou podobu řádně konzultoval. Jeho práci proto hodnotím jako nadprůměrnou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo prozkoumat existující technologie pro správu identit a centrální autentizace z pohledu nasazení v systémech založených na mikroslužbách a implementovat demonstrační řešení využívající tyto technologie. Zadání bylo z mého pohledu splněno.
Práce s literaturou Student využíval konzultací s vedoucím a samostatně a aktivně vyhledával a využíval další informační zdroje.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student byl v průběhu celého řešení velmi aktivní, své řešení pravidelně konzultoval. Na konzultace byl vždy velmi dobře připraven.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena v dostatečném předstihu a realizační výstup i technická zpráva byly důkladně konzultovány. Mé připomínky student řádně zapracoval.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Bartík, Vladimír

Jde o kvalitní bakalářskou práci jen s drobnými výhradami v technické zprávě, celkově tedy navrhuji hodnocení této práce stupněm B (velmi dobře).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Cílem bakalářské práce bylo prostudování problematiky autentizace uživatelů na webu a různých řešení používaných v této oblasti. Dále bylo potřeba s využitím těchto řešení implementovat informační systém založený na mikroslužbách. Stanovené cíle byly v rámci této bakalářské práce splněny.
Rozsah splnění požadavků zadání Všechny body zadání byly splněny.
Rozsah technické zprávy Technická zpráva svým rozsahem splňuje předepsané požadavky.
Prezentační úroveň technické zprávy 80 Technická zpráva je zpracována velmi kvalitně a zejména teoretická část i velmi srozumitelně i pro neodborníka. I výsledné řešení využití autentizace a správy identit v ukázkovém informačním systému je popsáno velmi podrobně a srozumitelně. Možná mohl být více popsán návrh funkcionality samotného informačního systému a také kapitola o testování je poměrně stručná. Nejde však o závažné nedostatky a technickou zprávu jako celek hodnotím jako nadprůměrnou.
Formální úprava technické zprávy 85 I formální úprava je bez závažných nedostatků, opět bych vytknul jen drobnosti. V textu se prakticky nenacházejí žádné jazykové chyby, místy bych jen trochu zlepšil stylistickou úroveň. Na celkovou srozumitelnost to však nemá vliv. Také typoograficky je práce v pořádku, jedinou drobností je místy nejednotné řádkování odstavců. Opět ale nejde o nic závažného.
Práce s literaturou 85 Celá teoretická část práce svědčí o podrobném studiu problematiky, a odpovídá tomu také rozsáhlý seznam literatury. Vše je tedy v pořádku, jen při citování se student mohl vyhnout odkazům na wikipedii.
Realizační výstup 90 Realizační výstup zahrnuje nakonfigurovaný autentizační systém Keycloak, který umožňuje přihlašování přes účet VUT a Google, a dále ukázkový informační systém, který Keycloak využívá. Vše je funkční a jde určitě o názornou demonstraci, jak systém Keycloak využít i v rámci jiných informačních systémů.
Využitelnost výsledků Práce sice nepřináší přímo nové poznatky, ale je velmi dobře využitelný jako ukázka využití autentizačních systémů, také teoretická část může sloužit pro seznámení s touto problematikou.
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 155014