BEČAN, J. Pokročilé uhlíkové struktury jako materiál pro Na-ion akumulátory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Bc. Jan Bečan se věnoval ve své diplomové práci studiu anodových matriálům pro Na-ion akumulátory. Student svou práci zpracovával samostatně a příprav u teoretické části konzultoval se svým vedoucím a kromě doporučené literatury vyhledával i zdroje vlastní. Při přípravě praktické části vytvořil z vybraných materiálů řadu elektrod, které následně testoval pomocí elektrochemických metod. V laboratoři pracoval poměrně samostatně a v rámci možností daných průběhem tohoto semestru se snažil realizovat co největší množné množství měření. Při zpracování praktické části komunikoval s vedoucím poměrně aktivně, byť množství získaných dat by si možná zasloužilo možná ještě o něco hlubší popis. Přes tyto drobné nedostatky hodnotím práci velmi kladně a to 88b tedy známkou B.
Student Bc. Jan Bečan odevzdal magisterskou práci s názvem Pokročilé uhlíkové struktury jako materiál pro Na-Ion akumulátory. Práce má celkem 64 stran, je zde citováno 37 prací, z nichž je více než polovina zahraničních vědeckých článků. Po formální stránce má práce dobrou úroveň, převzaté zdroje jsou správně citovány. Teoretická část se zabývá širokým spektrem elektrochemických zdrojů proudu, elektrodovými materiály pro li-ion a kumulátory a Na-ion akumulátory. Je patrné, že student intenzivně čerpal z vědeckých článků, odbornost tomu odpovídá. Oceňuji porovnání chování materiálů mezi Li-Ion a Na-ion technologiemi, zejména akcent na odlišnosti a to, tyto materiály nelze mezi technologiemi jednoduše zaměňovat. Vytknul bych gramatické chyby (už v prvním odstavci úvodu shoda podmětu s přísudkem), často nesrozumitelné jazykové konstrukce a nesprávné použití slov a termínů vyplývajících pravděpodobně z překladu do češtiny. Český termín pro MOF je nejčastěji organometalická síť, termín kovo-organické rámce není nejvhodnější. Popis použitých měřících metod bych uvítal spíše v teoretické, než praktické části práce, ale jinak je praktická část zpracována přehledně a metodicky správně. Co vnímám jako hlavní nedostatek práce, tak je to chybějící popis měřených vzorků, jejich přípravy, vlastností a jejich původu. Je patrné, že vzorky obsahují různé kovy a jsou nějakým (nepopsaným) způsobem připraveny při různých teplotách, ale popis chybí . Změřené elektrochemické vlastnosti by bylo dobré spojit a diskutovat v závislosti na vlastnostech vzorku. Popis výsledků jednotlivých měření je ale podrobný a správný. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 82b B.
eVSKP id 134662