KOVÁŘ, J. Moderní trendy výroby odlitků ze slitin hliníku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Krutiš, Vladimír

Práce se zabývá rozborem moderních metod a postupů výroby součástí ze slitin hliníku. Zaměřuje se jak na již zavedené technologie výroby, které byly v posledních letech určitým způsobem modifikovány, tak na metody tzv. additive manufacturingu, které lze pro součásti z Al slitin použít. Musím konstatovat, že práce se mnou nebyla v podstatě konzultována a vychází tedy z určitého konceptu, který byl dohodnut s Ing. Blažíkem. Práce obsahuje řadu nepřesností a chyb zejména s ohledem na zavedenou slévárenskou terminologii (hot tears – horké slzy, gate - vtoková brána, atd.). Toto zřejmě vzniklo překladem z anglické literatury, která je v práci hojně využita, ale bohužel nepřesná interpretace vede následně k určitým mylným výkladům. Rozhodně nejzajímavější pasáží práce je experimentální část – kapitola 3, která se zaměřuje na posouzení struktury zkušebního tělesa vyrobeného metodou SLM a to ze slitiny AlSi9Cu3. Tato část by si dle mého zasloužila větší pozornost, jelikož se jedná o věci nové a inovativní, kde informací o struktuře a následných mechanických vlastnostech je v dostupné literatuře minimum.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Kaňa, Václav

Cílem předložené bakalářské práce bylo zpracovat přehledný soupis moderních postupů používaných při výrobě hliníkových odlitků. Práce je zpracována přehledně a logicky rozčleněna do jednotlivých kapitol. Vlastní text zaujímá 18 stran včetně praktické části, což není mnoho. Myslím, že toto téma je poměrně široké a zasloužilo by si rozebrat obšírněji. V práci je použito 20 obrázků a žádná tabulka. Čerpáno bylo z celkem 21 literárních pramenů. Co se týká chyb, práce obsahuje značné množství stylistických i pravopisných chyb. Velmi časté jsou zcela nesmyslné věty, pravděpodobně bezmyšlenkovitě zkopírované z on-line překladače. Autor nedodržuje odbornou slévárenskou terminologii a opět používá výrazy tak jak vypadnou z překladače. Příkladem může být např. vada označovaná jako trhliny za tepla, anglicky hot tears, kterou autor překládá jako horké slzy. Co je ještě horší, práce obsahuje i mnoho odborných chyb. Chyby a připomínky: - několik příkladů nesmyslných vět: str. 9 – „Kromě toho defekty vznikající při odlévání, jakož jsou horké slzy, či segregace by mohly případně vést ke vzniku trhliny během dokončovacích prací na odlitku.“, str. 11 – „Ve výsledku vlastnosti odlitku nemusí být optimální, avšak i tak homogenní a dostatečně spolehlivý“ nebo str. 11 – „Tavba elektrickým proudem – vytváří tixotropní stav, že je nejprve deformována slitina v pevné fázi a následně zahřívána v místě deformace.“ - vratný materiál je v práci označován jako přídavný materiál - obr. 4 a 5 na str. 13 jsou tak malé, že na nich není prakticky nic vidět - na str. 16 u technologie přímého squeeze castingu je uvedeno, že „…velký teplotní gradient vytvořený stlačením taveniny na stěnu formy vede k dendritické segregaci.“ Opravdu velký teplotní gradient způsobuje dendritickou segregaci? Zde se přímo nabízí otázka č. 2 viz. níže. - strany 16-18 jsou věnovány V-procesu, jenž byl vyvinut začátkem 70.-tých let a v praxi není téměř používán. Nejedná se tedy o příliš moderní a progresivní výrobní metodu a nemyslím si, že je vhodné jej sem zařazovat, natož mu věnovat tolik prostoru v takto krátké práci - praktická část práce má pouze dvě strany, z čehož ještě jedna strana jsou fotografie. Myslím, že by se zde dalo provést mnohem více práce se zajímavými výsledky, např. změřit mechanické vlastnosti a porovnat je s litým, příp. i tvářeným materiálem apod. - na str. 25 jsou uvedeny snímky vzorku v leptaném stavu, ale nikde není zmíněno čím bylo leptání provedeno - v seznamu použitých literárních zdrojů je jako [21] uveden generátor citací Citace PRO, jaký to má důvod? Tyto a mnoho dalších zde neuvedených chyb výrazně snižují úroveň této bakalářské práce, nicméně ji považuji za ještě dostatečnou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 113069