AL-GIBURY, H. TRANSFORMACE ÚZEMÍ MEZI HISTORICKÝM JÁDREM JIHLAVY A BUDOUCÍM DOPRAVNÍM TERMINÁLEM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Kvalita navrženého projektu vychází z originálního urbanistického konceptu. Návrh nového bloku uprostřed řešeného území nově radikálně formuje a prostorově určuje dnes velmi nesourodý, nejasně a stavebně rozbitý městský prostor. Navržené řešení velmi dobře reaguje na charakter okolí, přináší jasnější definici veřejných prostor. V návrhu řešení je kladen velký důraz na zpracování interiérů řešeného domu, návrh veřejných prostorů mezi domy je ale zpracován příliš schematicky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 90 Samostatná práce, jasný a přesně definovaný koncept. Hanin od začátku postupovala velmi metodický a dobře si rozložila síly průběhu celého semestru
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Kafková, Tereza

Navzdory nesrovnalostem v urbanismu širšího okolí a detailu veřejného prostoru přináší práce zcela revoluční pohled na předpolí jihlavské památkové rezervace. Hanin tak prokazuje citlivý a zároveň inovativní přístup k řešení urbanistických problémů. Ostatní výtky jsou vzhledem k tomuto zásadnímu počinu podružné. Základ projektu, tedy umístění domu a jeho architektura, je rozhodně přínosný a dobře provedený.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanistické řešení koncepčně pojímá celé severní předměstí města, a ač obsahuje některé nedostatečně odůvodněné regulativy (např. členění prostoru bývalé nemocnice či striktní vnitřní stavební čáru bloků), hlavní urbanistický zásah, jímž je umístění budovy do středu křižovatky, je působivé a dovedně odpovídá na problém neurčitosti veřejného prostoru. Dominantní poloha budovy evokuje využití pro významnou veřejnou funkci, tu dobře naplňuje kulturní centrum při ul. Tolstého, pochyby však přináší využití exponované polohy pro soukromou kancelářskou budovu. Návrh nově formuje veřejná prostranství a uliční prostor, redukuje nepotřebnou šíři vozovky, vytváří tak potenciál pro výrazné zlepšení komfortu chodců a cyklistů, v diplomové práci však chybí detailnější řešení veřejného prostoru přilehlých ulic, které by novou situaci náležitě doplnilo a rozvinulo.
Architektonické řešení B Návrh kulturně-administrativního centra výhodně využívá svažitosti pozemku, převýšeným parterem a zvýšenou podlažností graduje v nároží, které tvoří vstupní bránu do centra města. Dělení administrativní části na dva objekty působí formálně, neb jsou části provozně srostlé. Členění fasády sice návrh přibližuje měřítku okolní zástavby, přesto architektura postrádá kontextualitu, která by ji přesvědčivě usadila na hranici jihlavské památkové rezervace. Kamenný obklad celé budovy je luxus, který lze odůvodnit exponovanou polohou a návazností na rastr pilastrů protějšího DKO, přesto je jeho působení, zejména v kombinaci s běžnou administrativní funkcí, v centru Jihlavy diskutabilní. Kamenná dlažba v interiéru naopak posiluje dojem pokračujícího veřejného prostoru a sleduje tak veřejnou funkci kulturního centra. Náměstí autorka logicky dělí na dlážděné předpolí DKO a měkčí volnočasovou část, zatravněné kopečky však prostor zbytečně tříští a navržený sklon komplikuje údržbu i využití pro pobyt, v návrhu není odůvodněno umístění stromů do dlážděných ploch.
Provozní řešení B Vstupní prostory i dispozice administrativního i kulturního centra jsou přehledné a logicky členěné, převýšené bistro na špici důvtipně využívá svažitost pozemku. Méně srozumitelná je orientace hlavních vstupů do průchodu a stran hrotu, která bez zřejmého důvodu oslabuje významnou provozní vazbu domu a veřejného prostoru. Drobnou připomínkou může být umístění zasedací místnosti v krčku proti vstupnímu portiku DKO namísto jiné významnější funkce. Prostor kanceláří je otevřený a vzdušný, soukromí v něm poskytují buňky jednotného designu, které plní roli obytného mobiliáře ve veřejném prostoru. Dispozice komunikačních jader zohledňuje podmínky požární bezpečnosti, postrádají však prostorovou velkorysost a nabízí uživateli nepříliš komfortní přístup k výtahům a hygienickému zázemí.
Technicko konstrukční řešení B Skeletová konstrukce poskytuje otevřené volné prostory a dispoziční variabilitu, což je výhodné pro obě funkce objektu. Setkání konstrukčních systémů parkoviště a nadzemní budovy však vytváří v 1. a 2. PP několik těžko využitelných zákoutí. Ve vyšších patrech působí rušivě různé orientace sloupů v rámci jednoho prostoru
Formální úroveň A Diplomová práce je graficky pěkně zpracována a použitá zobrazení jsou srozumitelná, rychlejší orientaci by pomohlo více informací přímo ve výkresech, např. funkce místností, čtení výkresů komplikuje také absence kót.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 116205