PLICHTA, L. Posouzení degradačního působení koroze v materiálech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Binar, Tomáš

Autor předložené diplomové práce řešil problematiku posouzení degradačního působení koroze v materiálech. Práce je kromě úvodu rozdělena do osmi samostatných částí. V teoretické části se student zabýval rozdělením koroze, typy korozního poškození, korozní ochranou a korozními zkouškami. Určitou absenci spatřuji v neuvedení vědeckých prací autorů, kde mohl popsat současné nejnovější výsledky výzkumu v řešené oblasti. Pro experimentální část si autor stanovil poměrně ambiciózní a značně časově náročný program na provedení korozních zkoušek v kondenzační komoře a elektrochemických zkoušek, které byly provedeny nad stanovený cíl výzkumu. Experimentální část vyžadovala provedení celé řady dílčích měření včetně časově náročných přípravných prací zkušebních vzorků. Velmi kladně oceňuji interpretaci zjištěných výsledků z kondenzační zkoušky a hodnocení povrchové ochrany proti korozi. U předložených výsledků z elektrochemických zkoušek mohl autor více popsat zjištěné výsledky a případně je srovnat s autory z vědeckých publikací. Dílčí okomentování těchto výsledků autor provedl v závěru práce. V závěrečné části práce je návrh využití ochranného povlaku na základě výsledků z experimentální části pro konkrétní aplikaci u kompresoru včetně výkresové dokumentace. V průběhu zpracování diplomové práce je nutné ocenit přístup studenta, který si při řešení práce kladl jednotlivé vědecké otázky a prováděl konzultační činnost s dalšími odborníky z ústavu elektrotechnologie. Všechny požadavky kladené na zpracování diplomové práce jsou splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení A – 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Zimáková, Jana

Předložená práce pojednává o degradačním působení koroze v materiálech, konkrétně v kovech a jejich slitinách. V teoretické části práce jsou popsány jednotlivé typy korozního poškození, možnosti ochrany před nimi a typy korozních zkoušek. V praktické části student vyrobil zkušební vzorky z šedé litiny bez a s korozní ochranou, které byly podrobeny degradačnímu působení v kondenzační komoře po dobu 30 a 90 dní. Celkem byly vyrobeny 4 sady po 3 kusech, přičemž na 9 ks byly naneseny různé druhy povrchové ochrany, 3ks pak sloužily jako referenční vzorky. Práce je napsána přehledně a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Z práce je patrné, že během experimentální části bylo provedeno velké množství časově náročných testů a měření. Veškeré výsledky jsou dostatečně diskutovány. V kapitole 6.7.4 je provedeno srovnání s výzkumem prováděným kolegy ze Španělska. Poslední, 7 kapitola, pak popisuje konkrétní příklad využití povrchové ochrany na dílu kompresoru klimatizační jednotky. Celkový dojem z práce však kazí drobné nedostatky jako jsou zakončení řádků samohláskou; časté gramatické chyby; v grafu na obrázku 25 jsou výsledky uvedeny na příliš mnoho desetinných míst; text je často psán v dlouhých souvětích viz odstavec na straně 61; v textu chybí odkazy na obrázky; v kapitolách 6.7.1 a 7 je v textu u odkazu na obrázek uvedeno písmeno X místo čísla příslušného obrázku a konci stran 58 a 60 jsou nevhodně odsazeny nadpisy tabulek, nacházejících se na další straně. I přes výše vyjmenované je práce na velice dobré úrovni. Byly splněny všechny požadavky kladené na vypracování diplomové práce. Práci doporučuji k obhajobě s výsledným hodnocením A – 90 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151561