ŠOKOVÁ, L. Zpracování obrazu za účelem detekce laserového paprsku v otevřeném prostoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolář, Dušan

Studentka pracovala po celou dobu příkladně a svědomitě, vypracovala funkční programové vybavení, které ukazuje možnosti a limity daného přístupu. Hodnotím výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Práce na nic nenavazuje. Je součástí projektu řešeného na FIT. Podstatou práce je vyzkoušet analytické řešení detekce laseru ve fotografickém snímku. Tedy, bez použití jakéhokoliv přístupu založeného na AI. Studentka tak musela sestudovat řadu přístupů, některé i nad rámec studia, zhodnotit jejich vhodnost, provést řadu experimentů a následně se pokusit řešení urychlit. Zadání je podle mě splněno v plném rozsahu.
Práce s literaturou Studentka si získávala zdroje zcela sama, případně na základě konzultací. Nicméně pracovala velmi samostatně a ve velké šíři dané problematiky.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Aktivita během řešení byla příkladná, průběžná. Na konzultace byla vždy řádně připravena, demonstrovala postup na řešení.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena v předstihu, měl jsem možnost se vyjádřit jak k programovému dílu, tak k textu práce a obojí ovlivnit - programové dílo tedy i průběžně.
Publikační činnost, ocenění Nevím o tom, ale záměrem je publikovat spolu s dalšími dílčími výsledky v rámci projektu.
Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Regéciová, Dominika

Zadání bakalářské práce se řadí mezi obtížnější, nejen kvůli množství nastudované teorie, ale také implementačnímu výstupu. Technická zpráva má velmi dobrou kvalitu. Vytknout mohu pouze drobnější věci. Naopak bych vyzdvihla velký kus práce, kterou má studentka očividně za sebou. Implementační část má také dobrou úroveň a výsledky budou využívány v rámci projektu APALER.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání považuji za obtížnější. Pro vypracování řešení bylo potřeba nastudovat velké množství teorie a rovněž realizované řešení nebylo triviální a zahrnovalo například tři časově náročná měření v terénu pro získání reálných dat. Také množství úsilí, které studentka věnovala řešení (vytváření prototypu řešení, implementace a testování několika verzí programu) považuji za nadstandardní.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání bylo splněno ve všech bodech.
Rozsah technické zprávy Rozsah technické zprávy splňuje obvyklý rozsah.
Prezentační úroveň technické zprávy 97 Prezentační úroveň hodnotím jako dobrou a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Obsah je srozumitelný, k věci, přesto stále čtivý. Kladně hodnotím i popis cesty k výsledku, ne pouze konečnou verzi programu.
Formální úprava technické zprávy 95 K formální úpravě mám pouze jedinou výtku – grafy (především strana 41/42) jsou nečitelné v rámci 100% velikosti, mám tedy pochyby, jak vypadají v tištěné verzi. Jinak je kvalita typografické a jazykové stránky nadprůměrná.
Práce s literaturou 84 Práci s literaturou považuji za dobrou. Vzhledem k povaze zadání studentka pracuje jak s technickými dokumentacemi, tak si zároveň dohledávala i další zdroje při výzkumu metod pro zpracování obrazu a teorie kolem laseru. Nejsem si úplně jistá, zda je vhodné uvádět Google Maps mezi reference na literaturu, ale ostatní zdroje vypadají v pořádku (až na pár drobných překlepů ve výčtu). Citace v textu jsou za mě také v pořádku.
Realizační výstup 85 Líbí se mi skutečnost, že studentka nejdříve implementovala prototyp v jazyce Pythonu a pak jej přepsala do jazyka C++ za cílem zvýšení rychlosti programu. Studentka rovněž porovnává 4 verze implementace za cílem získat co nejlepší možný výsledek. Finálním výstupem je pak tedy program napsaný v jazyce C++ s použitím knihovny OpenCV, a který podporuje soubory ve formátu JPEG a PNG. Aplikace byla testována na vytvořeném datasetu a má proměnnou kvalitu výsledků dle kvality vstupních snímků, což se však dá u programu tohoto typu očekávat. Samotná implementace má dobrou kvalitu a kód je dostatečně komentovaný. Převzatá část kódu je řádně označena. Součástí příloh nejsou žádné testy, což je škoda, očekávala bych alespoň nějaké základní unit testy.
Využitelnost výsledků Řešení navržené studentkou se používá a bude používat v rámci projektu APALER (Aviation protection against low-energy lasers).
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 148377