MASLÁK, P. Simulátor analogových IO [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

V rámci bakalářské práce student řešil zadání na téma snímání a generování analogových průběhů pro testování analogových rozhraní laboratorního výukového systému s mikrokontrolérem I51. V rámci práce student navrhnul koncepci testovacího systému na základě měřicí USB karty firmy National Instruments USB-6008. Tato karta ve spojení s referenčním PC slouží pro ověřování analogových rozhraní laboratorního modelu. V rámci práce student realizoval na PC programové vybavení pro zobrazování naměřených analogových průběhů a generování analogových průběhů na analogových výstupech. Součástí programu je i systém generování šumu a simulace analogové soustavy v řetězci A/D – PC – D/A. Student systém navrhnul, zapojil, vybavil programovým vybavení a otestoval funkčnost. V rámci bakalářské práce student splnil zadání. Z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni, v práci jsou uvedeny citace literárních odkazů a práce obsahuje nezbytné náležitosti. Bohužel zpracování práce vykazuje mnoho chyb a nedostatků, např. první citovaný odkaz v práci je [5] což není obvyklé, obvykle se odkazy citují v pořadí uvedení. Dále jsou v práci chyby typu chybějících odkazů (chyba, nenalezen zdroj odkazů) atd. Byla by vhodná korektura. Až na uvedené výtky považuji práci za zdařilou a navrhuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 14/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
79

Posudek oponenta

Kaczmarczyk, Václav

Zadání předložené práce je náročné po odborné i časové stránce. Práce vyžaduje pochopení principů měření a zpracování signálů pomocí měřicí karty připojené k osobnímu počítači. V rámci práce bakalář navrhnul koncepci simulátoru analogových vstupů a výstupů pro laboratorní systém. Dále student realizoval propojení měřicí karty a osobního počítače. Toto propojení vyzkoušel a oživil. Student vytvořil program v jazyce LabView, pomocí nějž lze s měřicí kartou komunikovat a číst či zapisovat do ní data. Poslední bod zadání, tj. test funkce simulátoru s mikrokontrolérovým systémem I51 nebyl splněn. Koncepce bakalářské práce je zvolena správně. V teoretické části jsou popsány vlastnosti a způsob komunikace s měřicí kartou. Bakalář dále provádí diskuzi nad výběrem vhodného programovacího jazyka. Praktická část se zaměřuje nad vytvářením obslužné aplikace v jazyce LabView. Po vytvoření této aplikace student provádí kritické zhodnocení vlastností a chyb programovacího prostředí LabView. Student uvádí odkazy na zdroje, které se zabývají řešením těchto vlastností. Předložená práce je původním dílem bakaláře. K písemné formě práce, ačkoli sestavené přehledně a v logickém sledu, mám však určité výhrady. Způsob vyjadřování bakaláře se v některých částech práce jeví jako nevhodně zvolený pro práci tohoto typu. Rovněž gramatické chyby v části psané studentem poukazují na nedostatečnou kontrolu hotového díla. Některé odkazy na grafické doplňky v práci jsou chybné nebo neodpovídají příslušné normě ČSN. Bakalářem dosažené výsledky jsou v závěru práce korektně vyhodnoceny a prezentovány. I přes uvedené formální nedostatky hodnotím bakalářskou práci jako velmi dobrou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 39413