HALAMA, P. Systém přizpůsobení zátěže převodníku energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Drexler, Petr

V souladu se zadáním práce student zpracoval přehled možných přístupů k převodu zbytkové energie na využitelnou elektrickou energii. Přehled je stručnějšího charakteru, ale je názorný a poukazuje na nejdůležitější aspekty popisovaných přístupů. Pro zadaný koncept převodu zbytkové mechanické energie popsal a analyzoval nejdůležitější faktory ovlivňující účinnost převodu. Na jejich základě navrhnul obvodová řešení systémů, které by měly převod provádět s vysokou účinností, provedl jejich simulaci v obvodovém analyzátoru a analyzoval výsledky. V případě simulací postrádám zohlednění vlivu parametrů použitých součástek na počítanou účinnost. Vliv parametrů je uvažován až v realizační části. Výsledky simulace a měření tak jdou obtížně porovnat. Popis parametrů součástek ovlivňujících výslednou účinnost je nevhodně velmi stručný. Pro realizované obvody student stanovil jejich převodní a kmitočtové charakteristiky a charakteristiky účinnosti. Samotné práci bych dále vytknul ne vždy dostatečnou grafickou úpravu a jednotnost použitých ilustrací, použití nevhodně malých popisů grafů a nerespektování typografických pravidel při zápisu symbolů v rovnicích, tabulkách a grafech. Tyto nedostatky nebyly odstraněny z důvodu, kdy student prokazoval zvýšenou aktivitu při řešení až v poslední části řešení zadané práce. Na druhou stranu je nutno zmínit, že student pracoval velmi samostatně a rozsah zadání splnil v dobrém rozsahu. Na základě uvedeného závěru doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Mandlík, Michal

Cílem práce bylo navrhnout systém přizpůsobení zátěže převodníku energie. Vlastní text práce je rozčleněn do několika kapitol. V úvodních dvou kapitolách student shrnuje jednotlivé druhy energie, které jsou vhodné pro možné využití zbytkové energie. Dále se zaměřuje na jednotlivé možnosti u energie mechanické. Obě tyto kapitoly popisují hlavní hlediska dané problematiky. Následující část práce se zabývá analýzou a návrhem obvodových řešení přizpůsobení zátěže převodníku energie. K této části nemám větších námitek. Snad jen, simulace nezahrnuje jednotlivé vlivy parametrů součástek a proto je obtížné porovnat výsledky simulací s výsledky reálnými. V posledních pasážích jsou prezentovány výsledky měření a shrnutí dosažených výsledků. K práci samotné bych měl pár výtek a to v podobě časté nevhodné grafické úpravy grafů. Nevhodně jsou upraveny grafy (obr. 13, 14 na str. 16, obr. 32 na str. 31 atd.). Nevhodnou grafickou úpravou také občas trpí samotný text (str. 18, 37) či vlastní popis schémat. Seznam zkratek by mohl být delší, samotné zkratky by měly být vysvětleny ihned po použití. Drobné chyby jsou i ve značení při objasňování zapsaných rovnic. Tyto úpravy snižují hodnotu diplomové práce. Diplomová práce je podle mého názoru splněna v dostatečném rozsahu a kvalitě. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
73

eVSKP id 52323