JANIŠ, A. Návrh pájecí stanice pro reballing BGA pouzder [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Otáhal, Alexandr

Student měl za úkol vytvořit pájecí zařízení určené pro pájení při ochranné dusíkové atmosféře (malé množství zbytkového kyslíku). Zadání splnil v plném rozsahu a po celý semestr docházel pravidelně do laboratoří a na konzultace. Svým konstruktivním přístupem řešil nastalé problémy jak při návrhu, tak i při konstrukci. Na konečné verzi pájecí stanice student odzkoušel proces pájení a také ověřil výsledky simulací. Výstupem je funkční zařízení s požadovanými parametry, které bude sloužit k výzkumu pájecích slitin v dusíkové atmosféře nebo při velmi hrubém vakuu. Bakalářská práce je napsána velmi dobře s využitím dostatečného množství relevantních zdrojů. Hodnotím známkou A (100 b) a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Szendiuch, Ivan

1. Splnění požadavků zadání Zadané téma „Návrh pájecí stanice pro reballing BGA pouzder“ je zaměřeno na praktickou realizaci nově navrženého zařízení a navazuje na teoretický návrh řešený v semestrálním projektu. Lze bez nadsázky konstatovat, že zadání bylo splněno a jednoznačným výstupem je funkční pájecí stanice využitelná pro další experimentální práce. 2. Základní zhodnocení bakalářské práce Téma bakalářské práce je zpracováno na dobré úrovni a celá práce má jasné a logické uspořádání. V kap. 1, 2 a 3 je stručně a výstižně popsána problematika pájení v souvislosti s pouzdry BGA a průtahovými pecemi. Experimentální část je obsažena v kap. 4., která obsahuje návrh, teplotní simulace, konstrukční návrh a ověření funkce. Zde projevil student nejen jistou manuální zručnost, ale také schopnost pracovat se softwarem SolidWorks Flow i ověřit dosažené výsledky. Zde není z pohledu bakalářských požadavků práci co vytknout. 3. Hodnocení formální stránky předložené práce Předložená diplomová práce je členěna do dvou částí, teoretické a experimentální. Estetická stránka je na velmi dobré úrovni, nevyskytují se překlepy ani gramatické chyby. Připomínku lze snad jen vznést k nemalému množství anglických výrazů, z nichž řada je nahraditelná českými (direct heat, in-direct šablony, rework atd.). 4. Charakteristika výběru a využití studijních pramenů Student využil ke studiu zadaného tématu a při vypracování bakalářské práce nemalé množství literatury, včetně zahraniční, a dokázal využít získané poznatky v práci. 5. Hodnocení realizačního výstupu Jednoznačným výstupem bakalářské práce je realizace pájecí stanice pro obnovu kuličkových vývodů na pouzdrech BGA, včetně ověření funkce zapájením vzorků.. 6. Hodnocení práce z hlediska přínosu a způsobu využití Práce přinesla konkrétní výstup – funkční zařízení na téměř profesionální úrovni. Lze předpokládat, že dosažený výstup bude dále využíván a rozvíjen, možná i do komerční podoby. 7. Souhrnné hodnocení Student zpracoval téma zadané bakalářské práce bezezbytku a na velmi slušné úrovni. Za pozitivní skutečnost lze považovat praktický výstup v podobě realizovaného zařízení. Na základě uvedených skutečností doporučuji bakalářskou práci přijmout k obhajobě a navrhuji hodnocení 100 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 111762