RÁSTOČNÝ, M. Automatizace domu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Bc. Martin Rástočný vypracoval diplomovou práci na téma „Automatizace domu“. Cílem práce byl návrh systému vhodného pro řízení energeticky náročných domácích spotřebičů v závislosti na sazbě distributora (vysoký/nízký tarif). Práce je jasně rozdělena mezi teoretickou a praktickou část. Jednotlivé elektronické části byly realizovány, vyzkoušeny a proměřeny včetně nutného softwarového vybavení. K řešení dané problematiky student přistupoval zodpovědně, bohužel vlivem špatného časového plánu, se dostal do časové tísně, což se projevilo na textu předložené diplomové práce. Student pravidelně chodil na konzultace, sám navrhoval možná řešení vzniklých problémů. Student při práci vhodně využíval dostupnou literaturu. Navržené řešení je přínosné a je možné jej dále rozšiřovat. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.
Předložená práce se zabývá vybranou částí oboru nazývaného inteligentní dům. V úvodní části práce student popisuje obecnou problematiku dotčených technologií spojených s řízením automatizačních procesů v budovách. Tato část je vcelku zdařile koncipována, nicméně příliš nekoresponduje s následným návrhem zařízení. Návrh jakoby se ubíral jiným směrem, což v žádném případě nevadí, ale bylo by vhodné, aby tomu odpovídala i rešerše v úvodu. Student například popisuje princip šíření signálu HDO, který ovšem v návrhu nevyužívá (změnu tarifu detekuje jiným způsobem). Dále jsou popisovány topné systémy pro akvária a terária. V praktické části práce je navrženo ovládání zásuvky prostřednictvím relé – tedy univerzální vypínač, a neexistuje další zmínka o praktickém využití topných systémů. V popisu jsou diskutovány vývojové platformy: ARDUINO, RAPSBERRY a NUCLEO, které v návrhu nejsou využity. V rešerši je popisován systém GPRS, který v další části práce není zmíněn, atd. Tento poznatek nijak nesnižuje výslednou praktickou část diplomové práce, pouze poukazuje na jistou míru nekonzistence mezi teorií, abstraktem a praktickou částí. Z obsahové stránky nelze práci vytknout závažná pochybení. Z formulace jednotlivých popisů, z nemalého počtu překlepů, nesprávných, či slangových formulací lze vysledovat, že textová část byla tvořena v časové tísni. Diplomant zřejmě věnoval velkou část pozornosti realizaci diplomové práce a na její popis nezbylo dostatek času. Diplomová práce je poměrně zdařilá, nicméně díky mírně odkloněné úvodní části, nepřesně formulovanému účelu použití a také díky formálním prohřeškům jako jsou: chybějící odkazy na obrázky, jejich nevhodné umístění, množství překlepů, nepřesné a nejasné formulace, hodnotím tuto práci 79 body.
eVSKP id 102953