VÁCHA, J. McRuerovy modely pro aproximaci chování lidského operátora při řízení soustavy s dvojitým integrátorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirgl, Miroslav

Bakalářská práce pana Váchy se věnuje modelování interakce člověk-stroj pomocí tzv. McRuerových modelů. Pro účely této práce byla vydefinována konkrétní řídicí úloha, kde regulátorem byl lidský operátor, řízenou soustavou dvojitý integrátor (resp. v kombinaci se setrvačností 1. řádu) a požadovaná hodnota PRBS signál. Tato úloha měla za úkol simulovat a následně aproximovat chování řidiče vozidla při změně jízdního pruhu, avšak s absencí jakýchkoli ovlivňujících faktorů. Student vytvořil simulační, resp. měřicí, schéma a sadu skriptů a funkcí pro zpracování a analýzu měřených dat v prostředí MATLAB, přičemž vhodně navázal na již existující bakalářskou práci, která se podobným tématem zabývala. Na základě vlastních experimentů pak nadefinoval parametry celé úlohy a popsal je v textové části. Následně provedl měření se sadou lidských operátorů, navrhnul vhodné modely, analyzoval a vyhodnotil data, a vyvodil z nich závěry o platnosti McRuerovy teorie pro tuto úlohu. Zadání práce tak bylo z mého pohledu kompletně splněno. Výsledky práce přispěly k rozšíření poznání v oblasti modelování chování lidského operátora. Po formální stránce je práce rovněž na dobré úrovni, ačkoli právě textovou část bylo třeba občas revidovat. Rozsah práce i využití odborné literatury odpovídá typu práce. Pan Vácha přistoupil k řešení práce poměrně zodpovědně a pravidelně mě v rámci konzultací informoval o aktuálním průběhu a získaných výsledcích. Svou prací tak, dle mého názoru, prokázal schopnosti požadované od absolventa bakalářského studijního programu. Práci tak doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 93 b/A.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Mihálik, Ondrej

V souladu se zadáním práce se pan Vácha seznámil s McRuerovými dynamickými modely lidského operátora v systémech člověk-stroj. Student nastudoval a aplikoval potřebné partie matematiky a v prostředí MATLAB Simulink vytvořil schéma, které umožňuje měřit odezvy operátorů při regulaci dynamických soustav dvou typů: dvojitý integrátor a dvojitý integrátor se setrvačností. Místo zbytečného ladění testovacího schéma metodou „pokus-omyl“ pan Vácha navázal na aktuální literaturu, zejména bakalářskou práci pana Čelka. Nemalé úsilí taktéž věnoval sběru dat; práce obsahuje opakovaná měření až 25 různých testovaných osob. Data student vyhodnotil pomocí identifikačního toolboxu v prostředí MATLAB. Získané modely jsou porovnány velmi přehledně a vícero způsoby: v tabulkách a časové i frekvenční doméně. Student opatrně naznačuje, že jeho výsledky nejsou plně v souladu s McRuerovým „zákonem frekvence řezu“. Zákon slibuje platnost pouze v okolí frekvence řezu, která je zde zhruba 0,3 rad/s. Na téže frekvenci předpovídá existence nuly v operátorovém přenosu lidského operátora, což je zcela v rozporu s provedenými experimenty. Ty odhalily přítomnost dvou pólů. Studentovy výsledky naznačují, že McRuerův „zákon“ pravděpodobně není zákonem. Tato možnost je podpořena vícero nedávnými publikacemi, proto práci pana Váchu považuji za velice přínosnou. Text práce je standardního rozsahu a po formální stránce je na výborné úrovni. Snad jediným nedostatkem je zhoršená čitelnost vývojových diagramů, protože byly vložené formou ztrátové grafiky. Student demonstroval schopnost plně propojit získané matematické znalosti a programátorské dovednosti, čímž splnil všechny body zadání. Předloženou bakalářskou práci hodnotím známkou „výborně“, 97 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 151741