ŠTĚPKA, J. Univerzální modul rozhraní pro testovací systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Zadání o vytvoření univerzálního testovacího zařízení pochází z firmy a s danými požadavky se řadí spíše ke složitějším. Student se musel zorientovat v problematice návrhu DPS s pokročilejším procesorem, USB, Ethernetem a SDRAM. K tomu využíval převážně technických listů daných komponentů a dále články s odborným popisem dílčí problematiky. Po softwarové stránce je firmware propracovaný a strukturovaný, přičemž dost driverů si student psal sám. Obslužná desktop aplikace je strohá, avšak umožňuje ovládat vytvořené zařízení. I přestože student pracoval po celou dobu samostatně, realizace hardware se protáhla, a proto některé periférie se nepodařilo zprovoznit a otestovat. Po celou dobu konzultoval práci ve firmě a také se mnou. Student popsal návrh a realizaci vyčerpávajícím a zároveň věcným způsobem, přičemž zvolené hodnoty podepřel výpočty nebo specifikacemi daných technologií. Práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta.
Cílem předložené práce bylo vytvořit gateway mezi PC a množstvím embeded a industrial komunikačními rozhraní včetně obslužné PC aplikace. Toto zadání je komplexní a vyžaduje znalosti z oblasti elektroniky, embedded systémů a vývoje desktopových aplikací. V textu práce se vyznačuje častým výskytem hovorových výrazů a drobnými překlepy. Celkově je však dokumentace na dobré úrovni a informace v ní uvedené jsou vhodně strukturovány a efektivně prezentovány. Svým rozsahem a prací se zdroji odpovídá předložený dokument typu práce. Práce je rozdělena do 6 kapitol, přičemž první dvě vymezují pojmy, definují požadavky a seznamují čtenáře s teoretickými informacemi spojenými převážně s komunikačními sběrnicemi. Následující kapitoly se již zabývají vlastní prací studenta. Vypracování je pak rozděleno do tří částí. První z těchto částí se zabývá návrhem hardwarového řešení, tedy obvodového zapojení a DPS. Student zde popisuje implementaci jednotlivých modulů zařízení včetně dílčích aspektů vedoucích ke zvýšení spolehlivosti výsledného výrobku. Následující část popisuje implementaci firmware se zaměřením na jednotlivé drivery pro komunikační sběrnice. V kapitole však chybí popis komunikačního protokolu a princip komunikace mezi samotným zařízením a PC. Poslední část zahrnuje návrh obslužné desktopové aplikace. Uvedený popis je velice stručný a není z něj zřejmé, jakými funkcemi aplikace disponuje, jak jsou implementovány a jakým způsobem je lze použít. Cekově je však práce na dobré úrovni a vypovídá o dobrých inženýrských schopnostech jejího autora. Proto práci hodnotím 80 b, B.
eVSKP id 151829