VACEK, M. Vývoj metody současného měření katodoluminiscence a topografie nanostruktur [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Nováček, Zdeněk

Bakalářská práce Martina Vacka na téma “Vývoj metody současného měření katodoluminiscence a topografie nanostruktur” se věnuje korelativnímu zobrazovaní rastrovacím elektronovým a rastrovacím sondovým mikroskopem, kterému se na Ústavu fyzikálního inženýrství dlouhodobě věnujeme. Práce navazuje na vývoj multifunkční SPM sondy nové generace v rámci grantového projektu.   Metodou, které se autor převážně věnoval, je měření katodoluminiscenčního záření vyvolaného dopadem primárního elektronového svazku na povrch vzorků. Tato metoda je v první kapitole podrobně popsána a zasazena do kontextu korelativního měření. Stručně jsou zde popsány i principy jednotlivých mikroskopových technik, které se pak využívají společně. Text je doprovozen názornými schématy a referencemi na odborné publikace, ze kterých autor čerpal. V druhé části je popsáno experimentální vybavení - od použitého vzorku, přes vlastní vyrobenou sondu, až po srovnání zvoleného způsobu detekce katodoluminiscenčního záření se špičkovým komerčním přístrojem. Výroba vlastní sondy je popsána velmi podrobně a postup je dokumentován řadou přehledných fotografií. V poslední části autor srovnává výsledky měření jeho vlastní korelativní sondou s měřením intenzity katodoluminiscenčního záření běžnými metodami. Nespornou výhodou korelativního přístupu je současně získaný obraz z elektronového mikroskopu, sondového detektoru katodoluminiscence i topografie povrchu zkoumaného vzorku. Navíc se ukazuje, že obraz měřený korelativním přístupem obsahuje detaily, které se v běžném detektoru neukazují.   Bakalářská práce Martina Vacka poskytuje přehled o využití katodoluminiscence pro studium materiálů, věnuje se korelativnímu zobrazování povrchu vzorků a obsahuje mnoho originálních výsledků. Práci hodnotím stupněm A, výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Klok, Pavel

Student Martin Vacek se ve své bakalářské práci zabýval vývojem metody současného korelativního měření katodoluminiscence a topografie nanostruktur. Práce je jasně členěná, nechybí přehledný teoretický úvod s představením použitých metod, kterému místy chybí lepší logické uspořádání (přechody mezi jednotlivými podkapitolami v první kapitole by mohly působit lépe než jen výčet použitých metod). Grafická stránka práce je na velmi dobré úrovni, kde vizuální ukázky jsou účelné a pomáhají k pochopení textu. Práce je napsána s minimálním počtem chyb, s výjimkou například popisu obrázku 3.2, kde byla použita věta: „Je možné dále pozorovat i hranice zrn cínu (zelené šipky)“, přestože se v obrázku objevují pouze šipky růžové. Práce s literaturou je na dobré úrovni, s ohledem na to, že cílem nebyla rešeršní studie. Chybí mi zde ale zmínka o dalších experimentálních metodách pro měření katodoluminiscence (např. konfokální detekce katodoluminiscence). Z hlediska metodiky byla použita unikátní kombinovaná metoda hrotové a elektronové mikroskopie, což je experimentálně složité. Studentovi Martinu Vackovi se podařilo tuto nelehkou úlohu zvládnout (např. velmi elegantním způsobem přípravy hrotu pro topografické měření a detekci katodoluminiscence) a ukázat, že se jedná o potenciálně zajímavou cestu k získání nových poznatků, které mohou být využity ke zkoumání polovodičových materiálů. Za velmi cenný přístup považuji zejména porovnání vyvinuté metody s konvenčním způsobem, kde výsledky jsou srovnatelné s konvenčním způsobem detekce katodoluminiscence. Právě proto doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji stupněm A, výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 158128