BUCHTA, M. Ventilový rozvod přeplňovaného motoru formule Student [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Svída, David

Úkolem diplomové práce pana Martina Buchty bylo navržení ventilového rozvodu pro motor formule Student. Vzhledem ke komplexnosti zadání si musel diplomant osvojit znalosti z termodynamiky a dynamiky spalovacích motorů. V první fázi student sestavil detailní termodynamický model přeplňovaného spalovacího motoru, provedl analýzu konstrukčních řešení z předchozího roku a navrhl možné konstrukční úpravy. Pro výsledné řešení na závěr navrhl a výpočtově ověřil ventilový rozvod. Cíle diplomové práce byly splněny v celém rozsahu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Špičák, Milan

Diplomová práce se zabývá úpravou ventilového rozvodu pro zadaný jednoválcový motor přeplňovaný turbodmychadlem a použitý týmem TU Brno Racing v soutěži Formula Student. V úvodní části je přehledně sestavena rešerše popisující danou problematiku jak Formule Student tak používaných pohonných jednotek s věcným zaměřením na ventilové rozvody. Následuje seznámení se současným stavem a analýza parametrů pro sestavení výpočtového modelu, který byl validován na základě termodynamické analýzy skutečného motoru. Samotný návrh byl podroben jak kinematické analýze, tak optimalizací pro výkonové parametry motoru. V závěru je zobrazeno i konstrukční řešení nové vačkové hřídele. Práce působí velice stručným a věcným dojmem, ačkoliv si student musel oslovit mnoho pokročilých inženýrských nástrojů, což ji činí velmi rozsáhlou. Jako příklad lze uvést digitalizace částí pomocí 3D skeneru a následná práce s CAD software, termodynamická analýza pomocí vysokotlaké indikace, měření ztrátových součinitelů proudění, instrumentace, řízení a analýza výkonových parametrů motoru na dynamometru, sestavení a validace pokročilého výpočtového modelu apod. V závěru je uvedena cílová oblast pro zvýšení výkonu ve spektru otáček, které odpovídá zahlcení restriktoru a následné zhodnocení vlivů na jednotlivé disciplíny Formule Student. Toto jen potvrzuje, že student dané problematice rozumí a přistoupil k ní z komplexního pohledu. I přes drobné jazykové nedostatky práci rád doporučím k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 92243