KOŠINA, P. Laboratorní úlohy k dynamické analýze kódu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Text je logicky strukturován a obsahuje vysvětlení většiny důležitých pojmů. Rozšířen by mohl být popis analýzy toku řízení (CFA) v části 1.2.3 a popis cesty toku řízení (CFP) v části 1.2.4. Za vhodné považuji porovnání dostupnosti nástrojů pro statickou a dynamickou analýzu v různých operačních systémech, což nebylo v zadání striktně požadováno. Bohužel pro operační systém Microsoft Windows je opomenuta vývojová platforma MSYS2, která vychází ze zmíněného MinGW, ale na rozdíl od něj poskytuje balíčky pro gcov i cunit. Po formální stránce je možné vytknout množství neslabičných předložek na konci řádku, použití slangových výrazů („Díky unit testingu“, „updatovat“), několik překlepů nebo chybějících mezer. Výpisy příkladů kódu by bylo vhodnější vložit jako text a nikoliv obrázek, názvy funkcí nebo dalších programátorských symbolů (main, malloc, while) nejsou v části 4.4 a 4.5 odlišeny neproporcionálním řezem písma (i když v předchozích částech ano). V seznamu použitých zdrojů je dostatečný počet odkazů, ale nejsou řazeny ani abecedně a pravděpodobně ani podle výskytu. U některých také chybí některé povinné údaje. Vytvořené laboratorní úlohy jsou dobrým základem pro další rozšiřování. U přiložených zdrojových souborů ale není jasné, zda jsou představují řešení úloh nebo počáteční šablony pro studenty. Vhodnější by bylo uvést obě verze nebo rozlišit řádky řešení. Během semestru student pracoval až příliš samostatně a o postupu informoval vedoucího práce jen sporadicky.
Diplomová práce se zabývá návrhem laboratorní úlohy pro dynamickou kontrolu kódu. Teoretická část je zpracována pečlivě, jsou uvedeny příklady statické i dynamické analýzy kódu a jejich srovnání. Teoretická část je na velmi dobré úrovni. V praktické části jsou poté navrženy 3 laboratorní úlohy, které mi ovšem nepřijdou příliš komplexní s ohledem na procvičovanou látku. Samotné návody jsou psány příliš podrobně, takže případnému studentovi nedávají možnost projevit vlastní schopnosti. Jednotlivých příkazů by neměly být nezakomponovány do samotného textu, to činí jednotlivé kroky méně přehledné. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, v práci se občas vyskytují pravopisné chyby či slangové výrazy. Rovněž příloha práce by měla mít určitou strukturu a laboratorní návody mohly být její součástí. Takto to působí jen jako změť souborů.
eVSKP id 159244