ZEMČÍKOVÁ, P. Přesné lícování obrazu kalibračních vzorků pro korekci geometrické distorze [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Studentka Petra Zemčíková vypracovala svoji diplomovou práci na téma přesné lícvoání obrazu pro korekci geometrické distorze. V teoretické části práce je provedena rešeršše zobrazování pomocí elektronových mikroskopů se zaměřením na popis vzniku geometrických zkreslení. V další kapitole je popsán proces registrace obrazu - definice transformačních funkcí, interpolace obrazu, podobnostní kritéria a optimalizační postupy. Tato rešerše je popsána na velmi vysoké úrovni s citováním velkého množství kvalitních zdrojů. V praktické části studentka zrealizovala různé modely geometrické distorze obrazu a pomocí vlastního navrženého postupu, který využívá genetické algoritmy, provedla zpětný odhad parametrů transformace obrazu. Kladně hodnotím především provedené podvzorkování obrazu a následné zpřesňování nalezených vektroů, které významně urychlí celý proces registrace obrazu. V souladu se zadáním studentka dále srovnala svůj uvedený přístup s již existujícími postupy a algoritmy. V závěru je provedena diskuze výsledků a návrh využití metody pro implementaci do softwaru elektronového mikroskopu. Práce je psána v anglickém jazyce na velmi vysoké úrovni. Po formální stránce nemám k předložené práci výraznějších výtek. Všechny obrázky a tabulky jsou řádně komentovány a i přes jejich velikost se v nich čtenář dobře orientuje. Studentka řešila dílčí části s konzultantem Ing. Milošem Malínským, Ph.D. z firmy FEI a postup konzultovala s vedoucím práce. Práci hodnotím jako nadstandardní a hodnotím ji známkou výborně (A - 98 bodů).
Předložená diplomová práce se zabývá návrhem metody registrace obrazů z elektronového mikroskopu za účelem korekce geometrického zkreslení. Studentka se v první části práce věnuje teoretickému popisu principů elektronové mikroskopie a metodám registrace obrazu. V další části práce se studentka věnuje návrhu a popisu implementace metody registrace obrazu založené na optimalizaci pomocí genetických algoritmů. Po odborné stránce je práce na vysoké úrovni. Navržené řešení je v práci přehledně rozebráno. Práce obsahuje detailní popis implementace navržené metody, včetně grafického znázornění navržených algoritmů. Zde bych však očekával i bližší teoretický popis navrženého řešení. Dosažené výsledky jsou detailně prezentovány i diskutovány. Vyhodnocení metody bylo provedeno jak na testovacích, tak reálných datech. Velmi oceňuji srovnání navržené metody s jinými dostupnými algoritmy. Po formální stránce je práce rovněž na vysoké úrovni. Text práce je psán v angličtině a je srozumitelný. Práce obsahuje jen malý počet překlepů a pravopisných chyb. Na závěr konstatuji, že zadání této diplomové práce bylo splněno. Studentka prokázala schopnost nastudovat si danou problematiku a získané znalosti prakticky uplatnit při vytvoření požadovaného inženýrského díla. Práci doporučuji k obhajobě a považuji ji z obsahového hlediska za velmi kvalitní. Hodnocení: A/95 b.
eVSKP id 102383