DEMJAN, M. Indikátor pro pipetování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Cílem práce je návrh a realizace indikátoru pipetování včetně firmware a software. V rámci práce student nastudoval problematiku indikátorů pipetování a seznámil se s jednočipovými mikrokontroléry, jejich parametry a způsoby programování. Pro vlastní práci byla zvolena platforma Arduion/Genuino s kontrolérem AVR. Byla navržena, zhotovena a oživena deska plošného spoje, která je univerzální pro více variant mikroskumavkových desek, navržen a vytištěn kryt zařízení. Realizovaný systém má konektivitu k nadřazenému zařízení a definován textový protokol. Dále byl vytvořen demonstrační SW nadřazeného systému pro testovací účely kabelové a bezdrátové komunikace. Zadané úkoly plnil student samostatně a někdy i aktivně nacházel nová vhodná řešení, což oceňuji, protože tento způsob práce spadá do vyššího stupně studia. Drobnou výhradu mám k rozsahu práce, která dle mého názoru mohla být vzhledem k rozsahu řešené problematiky obsáhlejší. Student dostatečně docházel na konzultace, plnil zadané úkoly a z pohledu vedoucího dosáhl všech vytyčených cílů.
Student představil velmi dobře a komplexně zpracovanou práci. V teoretické části se cíleně zabývá mikro-pipetováním, řídicí elektronikou a nasvětlovacími prvky. V navazující části je představen návrh a realizace vyvinutého zařízení pro systematické nasvětlování pozic při pipetování. Text je vhodně formátován, kapitoly jsou vhodně strukturovány se zcela logickým řazením. Teoretické části lze vytknout jen menší formální nedostatky: Prvně je to malý rozsah rešerše vzhledem k rozsáhlé problematice, kterou se práce zabývá, kde popis často působí jako strohý úvod s náznaky možností či variant. V práci je také občasně obsaženo neodborné vyjadřování, jako např. “čas potřebný pro vykreslení všech 96 diod.” Uvedené citace mívají nejednotný zápis - např. citace stylu [6] vs. stylu [7]. V praktické části bylo představeno kompletní realizované zařízení spolu s uživatelským programovým vybavením vytvořeném v Matlabu. Celá praktická část je detailně zpracována, obsahuje rozbor řízení osvětlení, přenosu dat, časování. Velký význam, vzhledem ke snaze zajistit co nejjednodušší vývoj produktu s minimálními náklady, má rozbor několika variant HW rešení za účelem porovnání a výběru optimální verze. Velice pozitivně pak hodnotím komplexnost návrhu a realizace zařízení včetně jeho konstrukce, návrhu a výroby DPS a konstrukce stojanů pro mikrozkumavkové destičky - jak v rozsahu, tak na vysoké úrovni provedení, a to se zmíněným ohledem na dosažení nízkých výrobních nákladů. Pro vyvinuté zařízení a současně pro SW aplikaci bych předpokládal přítomnost uživatelského manuálu a postrádám také ukázku funkce či přímo ověření jeho funkčnosti. Diskutabilní může být také právě zvolený způsob řízení na úkor snížení intenzity jasu LED s využitím PWM a multiplexování, k čemuž směřuje přiložená otázka. Celkově student splnil zadání, prokázal své odborné schopnosti a práci tak hodnotím velice kladně.
eVSKP id 102304