LUST, R. Malá testovací teplotní komora [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem práce byl rozbor a návrh malé teplotní testovací komory. Jako základní prvek pro vytápění a chlazení byla zvolena Peltierova baterie. Diplomant pracoval na zadaném tématu intenzivně a systematicky. Pravidelně předkládal dílčí řešení a problematiku konzultoval. V úvodní části práce se zaměřil na sestavení tělesa teplotní testovací komory a volbu Peltierových článků, přičemž pro zajištění vyšší účinnosti zvolil vodní chlazení. Pro napájení systému využil profesionální modul spínaného zdroje, pro který navrhl řešení precizního H-můstku pro napájení Peltierových baterií v režimu chlazení/ohřev. Dále navrhl řídicí systém s mikrokontrolérem a uživatelským rozhraním s LCD znakovým displejem. Jednotlivé subsystémy realizoval a plně oživil a sestavil firmware PID regulátoru teplotní komory. Na výsledném systému provedl velké množství testovacích měření. Vlastní textová část práce je dobře členěná, srozumitelná s drobnými překlepy a stylistickými chybami. Výsledkem práce studenta je velmi zdařilá realizace, která sice nedosahuje parametrů profesionálních systémů, avšak nabízí možnost základních teplotních testů až do teplot okolo -5° C. Velmi oceňuji aktivní systematický přístup studenta, schopnost samostatné tvůrčí práce a experimentální přístupy diplomanta k ověřování parametrů subsystémů i celku. Student prokázal, že je schopen samostatně a systémově navrhnout i složitější elektronický systém včetně jeho praktické realizace a programování mikrokontrolérů.
Diplomová práce splnila všechny body zadání. Jedná se o složitý multidisciplinární problém. A to jak v oblasti samotné elektroniky (elektrotechniky), tak i v oblasti tepelné techniky. Diplomant sám upřesnil některé požadavky a provedl celou řadu náročných a logicky navazujících úvah, které zdůvodňují jeho přístup k řešení. Provedl několik předběžných měření (zkušební komora), na jejichž základě se potom rozhodoval pro další kroky řešení. Obdivu hoden je jeho přístup k „strojní“ části konstrukce, kde projevil značnou nápaditost. Také „obvodářská péče“ věnovaná H – mostu je chvályhodná. Výsledné zařízení vybavil potřebnou řídicí technikou, podrobil důkladnému měření a z výsledků měření vyvodil přiměřené a správné závěry. Uspořádání celé práce je logické, jednotlivé kapitoly na sebe vhodně navazují; úvod je vhodný. Na str. 26 by bylo např. vhodné uvést blokové schéma struktury. K jazykové stránce lze sdělit pouze to, že některé formulace jsou poněkud neobratné (ale vždy jasné). Grafická úroveň práce by mohla být poněkud lepší – např. umístění tabulky na str. 37; grafická úroveň některých obrázků. Seznam zkratek je neuspořádaný a neúplný. Seznam použité literatury je dostatečný, v textu jsou uváděny patřičné odkazy. Práci považuji za velmi zdařilou, i když diplomant nedosáhl předpokládaných parametrů komory. Zde by zřejmě potřeboval spolupráci se specialistou (a pracovištěm) z oblasti tepelné techniky.
eVSKP id 52341