KLANER, P. Vliv aditiv v olověných akumulátorech pro hybridní elektrická vozidla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Pavel Klaner se ve své práci zabývá vlivem aditiv lišících se vodivostí a velikostí částic. Tato experimentální aditiva se přidávají do záporných aktivních hmot olověných akumulátorů pracujících v režimu hybridních elektrických vozidel (HEV). Hlavním důvodem testování těchto aditiv je snaho o minimalizaci degradačních jevů, které úzce souvisejí s postupnou sulfatací záporných elektrod při režimu provozu HEV. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 66 stran včetně seznamu použité literatury. Práci rozčlenil do šesti kapitol. Teoretická část zahrnuje seznámení s problematikou hybridních pohonů, s konstrukcí VRLA akumulátorů a s důvody předčasné ztráty kapacity. Praktická část popisuje výrobu experimentální elektrody a možnosti měření jednotlivých složek vnitřního odporu elektrody. V závěrečné části se student věnuje detailnímu vyhodnocení provedených experimentů. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou vlivu různých aditiv na životnost olověných akumulátorů v režimu PSOC. Práce je zpracována v rozsahu 66 stran včetně seznamu použité literatury a seznamu zkratek. Práce je rozčleněna do šesti kapitol. V první kapitole se student zabývá historií vozidel na elektrický pohon. Následující kapitoly se zabývají se popisem funkce elektrochemických zdrojů se zaměřením na PSoC cyklus a zkoumané olověné akumulátory. V praktické části student popisuje experimentální články a metodiku měření. Samotný experiment je popsán ve čtyřech podkapitolách naměřenými výsledky v grafech a jejich komentářem. Bohužel práci lze vytknout velmi špatnou tiskovou kvalitu některých obrázků, která tak snižuje celkový dojem. I formát vkládaných obrázků do textu neodpovídá zvyklostem u podobně psaných děl. Navíc se u některé informace jsou zavádějící nebo špatně (Obr.9 je v textu práce označován jako křivka životnosti, v popisku je vliv teploty na kapacitu, obr. 10 má přehozeny popisky jednotlivých průběhů). Přes tyto výtky odborná úroveň práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu a předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání diplomové práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 54571