MRÁZOVÁ, K. Struktura a vlastnosti bakteriálního biofilmu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Studentka se ve své bakalářské práci věnovala charakterizaci biofilmů bakterií schopných produkovat polyhydroxyalkanoáty. K práci přistupovala velice systematicky, disciplinovaně, aktivně a samostatně. Prokázala kreativní myšlení a organizační schopnosti. V rámci práce si osvojila řadu náročných mikrobiologických postupů a fyzikálně-chemických technik, které se jí podařilo do velké míry originálně propojit. Také při zpracování textové části práce prokázala studentka vysokou míru samostatnosti a aktivity, vypracovala velice kvalitní rešerši na zadané téma, při které prokázala schopnost práce se zahraniční literaturou. Zároveň byla schopna komentovat a diskutovat experimentální výsledky a formulovat závěry. I po slohové a gramatické stránce je práce na nadstandardní úrovni. Proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedláček, Petr

Kateřina Mrázová se ve své bakalářské práci věnuje přípravě a charakterizaci biofilmů z vybraných bakteriálních kultur. Téma práce je aktuální a velmi dobře koresponduje se studijním oborem studentky, protože v oblasti medicínských aplikací představuje tvorba bakteriálních biofilmů důležitý rizikový faktor. V teoretické části práce studentka podává čtenáři ucelený souhrn základních poznatků o biofilmech, jejich vzniku, struktuře a vlastnostech. Stejně jako ostatní kapitoly, také tato je psána čtivou formou s minimálním množstvím gramatických chyb či formulačních nedostatků. Oceňuji také studentčinu kvalitní práci s literárními zdroji – v práci je citováno celkem 35 publikací, přičemž se jedná o aktuální a v naprosté většině původní (tématické monografie a časopisecké články) zdroje. Další předností práce je bezesporu její mezioborová experimentální náplň – studentka zajímavým způsobem kombinuje primárně mikrobiologické téma s využitím fyzikálně-chemických (především koloidních) charakterizačních technik. Konkrétní experimenty byly plánovány a realizovány systematicky (viz optimalizační a kontrolní experimenty, prezentované na str. 23 – 24) a vedly k zisku objemu dat, který splňuje požadavky kladené na tento typ absolventské práce. K diskusi získaných výsledků bych si dovolil dvě drobné připomínky. Poněkud nadbytečně a rušivě působí opětovné textové uvádění konkrétních číselných dat, které jsou již prezentovány graficky (viz např. obr. 8 a jeho diskuse na str. 27 – 28 a podobně v celé kapitole). Kromě toho bych si bez podrobnější statistické analýzy troufl polemizovat s některými zobecněnými závěry, které studentka z naměřených dat vyvozuje (viz např. str. 27: „Biofilmové buňky Burkholderia cepacia přecházejí do hydrofobní fáze ochotněji než buňky planktonické při použití jak hexadekanu, tak minerálního oleje.“). Přes výše uvedené drobné připomínky si dovoluji konstatovat, že bakalářská práce Kateřiny Mrázové bezesporu představuje velmi kvalitní a z experimentálního hlediska pro oponenta obzvláště zajímavou absolventskou práci. Cíle, definované v zadání, byly předloženou prací splněny, a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm „Výborně (A)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 97810