SÜSS, I. Kvantitativní analýza schémat zálohování dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student měl vytvořit program pro kvantitativní analýzu schémat zálohování dat. Pomocí tohoto programu pak měl pro vybrané strategie zálohování zjistit konkrétní hodnoty vybraných parametrů a na tomto základě pak měl zpracovat soubor zásad pro volbu optimálního schématu zálohování dat. Stanovené cíle student splnil, avšak s níže uvedenými výhradami. V 5. kapitole autor uvádí jednotlivé vztahy pro různé strategie zálohování. Tyto vztahy však nejsou v práci nikde odvozeny, takže o jejich korektnosti lze s úspěchem pochybovat. Například v podkapitole 5.2 (s. 24) jsou uváděny vztahy pro rotaci 6 úložišť, kde se ve vzorcích objevují proměnné M a počet pátků. Tyto proměnné by však pro danou rotaci měly být konstantami. V 8. kapitole nesmyslně nazvané "Naměřená data", namísto například "Vypočítaná data", pak autor bez ladu a skladu umístil řadu grafů a tabulek, které získal pomocí svého programu a které čtenáři nedávají smysl. Co například znamenají strategie KZ1 až KZ4 na s. 52? Získané výsledky nejsou následně nikterak analyzovány, takže autorova doporučení pro optimální volbu zálohování uvedená v 9. kapitole nakonec vyhlížejí jako boží zjevení. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni. Student pracoval samostatně a bez konzultací se školitelem. Celkově konstatuji, že práce formálně splňuje zadání, ale získané výsledky nejsou věrohodné. Výstupy budoucího inženýra by měly být ověřitelné a dostatečně popsané. To v případě předložené práce splněno není a proto práci hodnotím stupněm Uspokojivě (D, 65 bodů).
Práce popisuje schémata a matematické modely pro zálohování dat. Byl vytvořen program pro analýzu jednotlivých záloh. Z hlediska splěněného zadání student cíle splnil, avšak práce je špatně zpracována a prezentována. Odborná úroveň práce je nižší. Student využil 19 citovaných zdrojů, z čeho je 13x použita Wikipedia. V určitých částech textu je chybný slovosled a věty jsou hůře čitelné (kap. 6 Zálohovací média). Několik vět neobsahuje podmět a přísudek (např. str. 59 - Optické disky, magnetické pásky, SDD a HDD disky.). Popis programu zdrojového kódu od str. 33 obsahuje drobná písmena. Zdrojový kód je volně vložen do textu, což působí chaoticky a nestrozumitelně, místy zdrojový kód začíná novou podkapitolu. V textu nejsou vysvětleny zkratky jako např. M.2, TBW, PCIe. Kap. 8 Naměřená data slovně nepopisuje výsledky, pouze je zde uvedeno 6 grafů a 3 tabulky. Závěrem je popsán obsah diplomové práce a možnosti rozšíření vytvořeného programu. Chybí celkové shrnutí výsledků porovnávaných schémat. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci uspokojivě, známkou D, 60 bodů.
eVSKP id 118212