KLVAČ, O. Návrh a testování přípravku pro post-mortem XRD měření elektrod li-ion baterií v inertní atmosféře [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Čech, Ondřej

Cílem diplomové práce studenta Klvače byl návrh pohyblivého držáku vzorků XRD pro Rigaku Miniflex, jež bude možné naplnit intertní atmosférou a bude umožňovat měření XRD spekter elektrodových materiálů a elektrod citlivých na běžnou atmosféru. Student musel v rámci své práce získat a prokázat znalosti z celé řady odlišných disciplín. Přípravek namodeloval v SolidWorks a otestoval mechanické vlastnosti, naprogramoval a nakalibroval elektronické ovládání výškového pojezdu, přípravek sestavil a úspěšně otestoval. To vše je navíc na pozadí znalostí teorie a praxe rentgenové difrakční analýzy, díky kterým vyhodnotil vliv fólií na útlum záření, vliv vnitřní atmosféry držáku na útlum záření (argon, dusík, helium atd.) a vytvořil nastavení softwaru pro kompenzaci chyby umístění vzorku (sample displacement). Cíl práce byl bezezbytku splněn, z diplomové práce navíc vyplývají poznatky, které přesahují rámec zadání. Výsledek diplomové práce přináší důležitý doplněk výzkumu elektrodových materiálů použitím post mortem analýz elektrod po cyklování. Student Klvač s prezentovanou prací obsadil první místo studentské soutěže EEICT v kategorii diplomových prací a hodlá pokračovat doktorským studiem zaměřeným na analýzu elektrodových materiálů pomocí rentgenové difrakce na Ústavu Elektrotechnologie. Vzhledem k uvedeným skutečnostem navrhuji z pozice vedoucího práce hodnocení A 100b.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Chladil, Ladislav

Student Ondřej Klvač vypracoval bakalářskou práci zabývající se návrhem, sestavením a ověřením hermetické cely pro post-mortem analýzy elektrodových hmot. Práce je členěna na teoretický úvod, ve kterém autor popisuje základní principy funkce rentgenového difraktometru, konstrukční řešení komerčně dostupných in-situ a ex-situ hermetizovaných měřících cell a na praktickou část, kde se věnuje především návrhu a ověření vlastní měřící cely. Teoretická část je sepsána pečlivě a formálně správně, kdy se autor ve svých rešerších drží striktně svého zadaného úkolu a každá z uvedených dílčích kapitol má svůj význam z hlediska správného návrhu měřící cely. V kapitole věnované útlumu záření student diskutuje vliv prostředí mezi zdrojem a detektorem a zcela nerozumím tvrzení že „pro naše účely může být tlak snížen“, což vytváří dojem, že by bylo možné v použitém přístroji Rigaku vytvořen podtlak. Pokud student má na mysli vytvoření podtlaku pouze v měřící komoře, pak se obávám, že by toto řešení ve spojení s kruhovým krytím cely nebylo vhodné zejména k nutnosti použití velmi pevné fólie či jiného pevného materiálu pro krytí, která by výrazně zvyšovala absorpci záření. Naopak velmi oceňuji přístup hodnotící použití různých inertních atmosfér, které se zdají být jako dobré řešení a alternativa k použití Argonu. V praktické části došlo k návrhu a realizaci cely, která je z mého pohledu velmi zdařilá a bere v potaz všechny důležité aspekty dané aplikace. Polohování vzorku, umožňující korekci pozice, je důležité zejména při identifikaci fází, kdy standardně využívaný software PDXL má problém s identifikací fází v případě většího posuvu vzorku. Oceňuji, že návrh probíhal v několika krocích s postupným ověřením dílčích prototypů, což vyústilo v kvalitní finální výstup. Při realizaci bych autorovi vytknul snad jen řešení malého přítlaku vodicích tyčí v lineárních kuličkovém ložisku pomocí vyosení vodících tyčí. Zde se nabízí spíše použití vodící tyče s větší těsností vůči ložisku, případně použití vodících tyčí o větším průměru. Ověřovací měření vypovídají o správné funkčnosti cely z pohledu polohování. K úplnému ověření však chybí testy těsnosti provedené např. na vzorku kovového lithia. Závěrem konstatuji, že práce je na velmi dobré jak odborné, tak i formální úrovni a vyvinutý měřící přípravek je použitelný pro analýzy cyklovaných měřících elektrod s obsahem reaktivních alkalických kovů. Z mého pohledu student prokázal schopnost odborného kritického myšlení, které je z mého pohledu základním předpokladem získání vysokoškolského titulu. Práci proto doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A – 92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 127895