MÜLLEROVÁ, L. Mikrobiální produkce extracelulárních polymerů a jejich zapojení do stresové odpovědi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Studentka Lucie Müllerová se ve své bakalářské práci věnovala studiu produkce extracelulárních polysacharidů kvasinkou A. pullulans, součástí práce bylo také studium zapojení extracelulárních polysacharidů do stresové odpovědi mikroorganismu. Teoretická část práce se věnuje charakterizaci použitého mikroorganismu, jeho biotechnologickému významu a to především z pohledu produkce významného extracelulárního polysacharidu pullulanu. Autorka pojala tuto část práce zajímavě a komplexně, z čehož následně pravděpodobně vyplynuly chyby především ve formátování nadpisů, které mohou částečně snižovat přehlednost práce. Nicméně celkově je teoretická část na vysoké úrovni. K experimentální práci přistupovala studentka aktivně, prokázala schopnost samostatného kritického myšlení a také experimentální zručnost. Autorka si v průběhu řešení práce osvojila řadu metodických postupů, analytických metod a také prakticky zvládla základy práce s mikroorganismy. Z hlediska další práce je zajímavá především část věnující se kryoprotektivním účinkům pullulanu. Toto téma bude jistě v budoucnosti dále experimentálně rozvíjeno. Celkově musím konstatovat, že studentka splnila zadání své bakalářské práce, proto doporučuji práci k obhajob a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedláček, Petr

Lucie Müllerová se ve své bakalářské práci zaměřila na studium mikrobiální produkce pullulanu, jakožto polysacharidu, který se v současnosti těší velkému vědeckému zájmu, a to jak z důvodu dosud ne zcela objasněné role v životním cyklu mikroorganismů, tak také pro jeho potenciální využitelnost v celé řadě aplikačních oblastí. Téma práce je tudíž nejen vědecky zajímavé a aktuální, ale také s patrným praktickým přesahem. Autorka uvádí čtenáře do dané problematiky v úvodní teoretické části práce. Text této části je čtivý a srozumitelný, dovolím si ovšem jednu výhradu k jeho struktuře a členění. Dělení textu do kapitol je poněkud nelogické a nevyrovnané, na stejnou úroveň jsou např. postaveny kapitoly „Teoretická část“ (kap. 2) a „Pullulan“ (kap. 3), přičemž druhá z nich by měla logicky být součástí první. Podobně zařazení obecných částí „ Kultivace mikroorganismů“, „Průtoková cytometrie“ či „Vysokoúčinná kapalinová chromatografie“ jako pod kapitolu „Pullulan“ působí poněkud nesmyslně. Uvedené nesrovnalosti ve strukturování ovšem spíše jen znesnadňují orientaci v textu, nijak nesnižují jeho jazykovou a obsahovou kvalitu! Hlavním těžištěm práce je bezesporu její experimentální náplň. Autorka přistoupila k řešení předloženého tématu skutečně komplexně, zaměřila se jak na optimalizaci procesu biotechnologické produkce pullulanu testovanými kmeny bakterie Aureobasidium pullulans, tak také na pilotní zmapování jeho možné účasti v odpovědi tohoto mikroorganismu na teplotní stres. Výsledky práce jsou velmi zajímavé a bezesporu přínosné. Jednu nepodstatnou výhradu bych měl k formě jejich prezentace – domnívám se, že není nutné všechny výsledky prezentovat jak tabulkovou, tak grafickou formou, poněkud to zhoršuje orientaci v textu. Poněkud zásadnějším problémem je odkazování autorky na jednotlivé části textu (tabulky, obrázky, kapitoly) – ve většině případů číslované odkazy nesouhlasí s odkazovanou částí! Poněkud dráždivě také působí opakované zařazování acetonu (v úvodní části také tetrahydrofuranu) mezi alkoholy! K nejdůležitějším výstupům této části, tj. k interpretaci výsledků a vyvození závěrů, však nemám nejmenších výhrad. Přes drobné - spíše formální - výhrady závěrem konstatuji, že bakalářská práce Lucie Müllerové bezesporu představuje velmi dobrou a z experimentálního hlediska nesporně přínosnou absolventskou práci. Cíle, definované v zadání, byly předloženou prací bezesporu splněny, a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm „Výborně (A)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce C
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 68064