ČERNÍK, M. Určování stavu zdraví primárního Li článku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Michal Černík se ve své práci zabývá určováním stavu zdraví primárního Li článku pomocí vyhodnocování dat z impedanční spektroskopie EIS. Student se ve své práci pokouší o korelaci mezi množstvím odebraného náboje z primárního Li článku a změnami v EIS, přičemž vyhodnocuje změny jak pomocí Nyquistova grafu a z něj plynoucích hodnot náhradního obvodu, tak pomocí techniky relaxačních časů. Práce částečně potvrdila předpoklad, že změny v materiálovém složení, které nastávají při vybíjení primárních Li článků, mají úzkou vazbu na interpretaci změn při vyhodnocování dat impedanční spektroskopie. Student zpracoval diplomovou práci v rozsahu 74 stran včetně všech příloh. Práci rozčlenil do pěti základních kapitol. Teoretická část zahrnuje základní informace o problematice primárních lithných článků. Součástí je rovněž princip činnosti lithných článků, popis používaných konstrukcí a materiálů jednotlivých elektrod. V práci bohužel postrádám hlubší popis dějů a změn, které nastávají při postupném vybíjení obou elektrod článku především Lithium-Thionyl-Chloridového typu. Součástí teoretického úvodu je rovněž pojednání o EIS a vyhodnocovacích metodách a interpretaci naměřených dat. Praktická část popisuje experimentální pracoviště, návrh i praktické provedení experimentů a vyhodnocení naměřených výsledků. V praktické části student postupoval samostatně, navrhoval a realizoval vhodná řešení k uskutečnění experimentů. Konzultace k praktickým činnostem probíhala s vedoucím práce v pravidelných intervalech, bylo naměřeno velké množství experimentálních dat. Bohužel přes opakované urgence nedošlo k průběžnému zpracovávání textu diplomové práce s interpretací naměřených dat, finální podobu závěrečné práce nebylo možno se studentem zkonzultovat. Vše výše zmíněné se projevilo nízkou úrovní interpretace naměřených dat s omezenou snahou o hlubší rozbor a popis dějů strukturních změn a materiálového složení postupně vybíjených článků. Obdobně hledání publikovaných textů odborných článků s tématikou degradačních a vybíjecích dějů ve článcích Lithium-Thionyl-Chloridového typu je minimální. Získaná experimentální data mají výrazně vyšší vědecko-výzkumný potenciál než bylo publikováno v diplomové práci. Přes to vše konstatuji, že požadavky zadání student splnil, především při řízení experimentů postupoval iniciativně se zájmem o zpracovávanou problematiku. Předložená práce a její zpracování splňují požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Vanýsek, Petr

Student pro svou práci dostal velice zajímavou sadu vzorků pro analýzu. Šlo o množství částečně i zcela vybitých primárních článků, které sloužily v průmyslové aplikaci. Bylo jich dostatečné množství k tomu, aby bylo možné i statistické vyhodnocení a vyhodnocení trendu. Při vyhodnocování stavu vybití byla pak zejména použita impedanční spektroskopie. Podstatou následného výzkumu byla studie metod, jak impedanční odezvu a její souvislost ve vztahu k vybití zpracovat. Toto zpracování bylo mnohokrát zkoušeno s různými parametry. Z hlediska množství měření a vyhodnocování, bylo během semestru uděláno hodně práce. Nicméně, konečné zpracování v textu diplomové práce by si zasloužilo pozornější a hlubší zpracovaní, než jaké skutečně je. Pokud jde o úvod práce, tedy obligátní popis elektrochemických zdrojů energie, vypracování je celkem standardní a sleduje šablonu, která se stala na fakultě de facto pravidlem. Stejně tak, jak bývá často pravidlem, i u tohoto autora jazykové zpracování pokulhává, snad i proto, že dokument po sobě dostatečně nepřečetl. Kupříkladu na str. 19 se rozpadla jak gramatika, tak i smysl: "Dle jeho názoru závisí životnost baterie na několika základních poznatků baterie." A i když je gramatika v pořádku, chybí logika: "Všechny tyto prvky mají nesporný vliv na životnost... Proto je analýza těchto parametrů složitá." Z věty vyplývá, že když prvky mají vliv na živostnost, tak jejich analýza musí být nezbytně složitá. To jistě nemusí být. Na str. 51 "pohyb charakteristiky" by spíš měla být "změna charakteristiky," ale to je spíše vliv jiné jazykové zkušenosti. Ovšem (str. 57), lze si těžko představit, že by autor elektrochemické články považoval za živé a pak by psal ti článci zaznamenali. Jenom tak by dokázal obhájit ve shodě měkké i, které tam chybně napsal. V Tabulce 3 je dle textu označení sériového či paralelního zapojení, ale v tabulce taková položka chybí. Stejně tak není vhodné psát do tabulek hodnoty ve formátu kupř. 2E-06, když jde jednoduše požívat v textových programech mocniny. V Tabulce 14 je užitečný seznam přístrojů s jejich inventárními čísly, ale proč je VUT uvedeno jako výrobce, to je záhada. V Obr. 26 je nestandardní součástka, která snad má být proměnný odpor. Tato chyba opět svědčí o uspěchanosti při odevzdávání, protože jsem byl přítomný konzultacím při řešení diplomové práce a na tuto chybu bylo poukázáno. Z hlediska naměřených dat, která jsou v přílohách k dispozici pro další výzkumníky, je tato práce přínosná.

Navrhovaná známka
C
Body
70

eVSKP id 159415