HALUŠKA, D. Víceúčelová IoT jednotka pro bezdrátové měření proudu ve VN sítích. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Zadání diplomové práce studenta Bc. Daniela Halušky na téma „Víceúčelová IoT jednotka pro bezdrátové měření proudu ve VN sítích“ považuji za splněné v celém rozsahu zadání. Hlavním úkolem byla realizace komplexní IoT jednotky pro bezdrátový přenos dat z měřících snímačů proudu ve VN sítích a jejich vzájemná časová synchronizace. Student během semestru pravidelně konzultoval. Výstup diplomové práce je zdařilý a bude dále rozvíjen v rámci projektu TAČR, do kterého byl student ve spolupráci s firmou Mega - Měřící Energetické Aparáty a.s. zapojen. Velmi kladně hodnotím rovněž proaktivní přístup studenta, který téma rozvíjel nad rámec zadání. Po formální stránce práce obsahuje několik nedostatků. V textu se vyskytují v malé míře pravopisné překlepy, chybějící mezery mezi větami a podobně. Dále text obsahuje místy nesjednocené označení jednotek (např. M/bits a Mbits) a tabulky s přesahem přes šířku stránky (Tab 1.1 a Tab 3.3). V podkapitole 3.7.4 bych ocenil podrobnější popis dopadu implementace úsporného režimu na bateriový provoz zařízení. V závěru práce pak postrádám ucelenější popis dosažených výsledků a jejich zhodnocení. Kvalita praktické části této diplomové práce, proaktivnost studenta a dosažené výsledky převyšují výše uvedené formální nedostatky. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 90/A.
Předložená diplomová práce na téma: „Víceúčelová IoT jednotka pro bezdrátové měření proudu ve VN sítích“ je na svých celkem 83 stranách vhodně strukturovaná. Teoretická část práce se zaměřuje na bezdrátové technologie a časovou synchronizaci. Následně je proveden návrh a implementace hardwarového řešení, přenos dat s využitím protokolu ESP-NOW, ukládání dat do databáze a vizualizace dat formou webového nástroje, v neposlední řadě je provedena validace realizovaného výstupu. V praktické části autor popisuje výběr jednotlivých komponent, bezpečnost přenášených dat a vývoj výsledného firmware. Dále student specifikuje některé části, jako je výběr databáze a její implementaci, stejně tak jako napojení databáze na vizualizaci s využitím nástroje Grafana spíše okrajově. Výsledné řešení je však plně funkční a vhodně komentované. Práce cituje celkem 30 zdrojů, některé odkazy se však opakují (např. ref. 2, 8 a 13) a dochází tak mj. k tomu, že nesouhlasí vysázená citace s obsahem, na který je referováno (např. ref. 12). Z formálního hlediska práce obsahuje několik typografických chyb, místy jsou využívány neodborné výrazy, v tabulce 1.1 chybí uvedené jednotky atp. V teoretické části zejména postrádám jasně definované cíle na výsledné řešení (tím dochází místy k nejasnostem). Všechny cíle práce považuji za splněné a vzhledem ke kvalitě zpracování praktických výstupů doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení B/80 bodů.
eVSKP id 159142