KOČVARA, P. Měření mechanické stability budov a stožárů využívaných pro FSO spoje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Wilfert, Otakar

Diplomová práce (DP) Bc. Pavla Kočvary splňuje zadání. DP má teoretickou a praktickou část. Hlavním cílem teoretické části bylo charakterizovat Gaussův svazek používaný v systémech FSO spojů a ukázat metody určení relativních fluktuací středu svazku v rovině přijímače spojeného s budovou. V experimentální části práce bylo cílem navrhnout měřicí řetězec pro měření zmíněných fluktuací, realizovat potřebné přípravky a provést měření odklonu budovy pomocí laserového svazku v reálných podmínkách. Autor DP pracoval samostatně s náležitou aktivitou. Byla provedena rešerše dané problematiky a navržena metoda pro měření závislosti úhlového odklonu budovy na rychlosti větru. Podle navržené metody bylo uskutečněno měření, které ukazuje na proveditelnost takového měření a kvantitativně ohodnocuje vliv větru na kvalitu přenosu optickým bezkabelovým spojem. V práci se vyskytují některé nepřesnosti dané menší zběhlostí autora v dané oblasti. Popis rozložení prvků při měření a geometrie zvoleného scénáře jsou příliš stručné a místy povrchní. Vliv slunečního záření na teplotní deformace konzol hlavic a budov měl být řešen samostatně, ale byl zmíněn jen stručně v jednoodstavcové kapitole 4.2.2. Kladně hodnotím pracovní postup v reálném prostředí, statistické zpracování výsledků měření a shrnutí výsledků práce provedené v závěru kapitoly 6.2.3 (Realizace experimentálního měření odklonu budov). Jedná se zejména o stanovení potřebné divergence svazku s ohledem na odklon budovy a graf 6.25 (Graf celkové závislosti odklonu budovy na rychlosti větru).

Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Němeček, Jiří

Diplomová práce (DP) Bc. Pavla Kočvary s malými výhradami splňuje zadání. Má teoretickou a praktickou část, je rozdělena do sedmi kapitol, obsahuje jednu přílohu s tabulkami naměřených hodnot. Práce je až na jednu výjimku logicky správně uspořádaná. Je přehledná a dobře čitelná. Hrubé obsahové ani formální chyby se v ní nevyskytují. Těžiště je v kapitolách čtyři až šest, kde jsou objasněné příčiny prostorových fluktuací svazku bezdrátového optického spoje, metody a metodika měření odchylek budov a experiment, který se uskutečnil na reálné budově v reálných podmínkách. Za přínosné považuji výsledky praktického měření. Diplomant je analyzoval a stanovil vztah mezi odchylkami budovy a rychlostí větru. Výsledky ukazují, že daný problém si zasluhuje další pozornost a vyžaduje detailní a komplexní přístup. K DP mám následující připomínky. Popis principu měření odchylky budovy je stručný. Z metodického hlediska bylo vhodné umístit obecné části textu, který je na stranách 43 a 44, na začátek kapitoly 6.2 a detailně objasnit metodu měření a uspořádání měřicí soustavy. Chybí alespoň kvalitativní posouzení vlivu atmosféry a úhlového natočení přijímače na přesnost měření. Chybí informace o divergenci měřicího svazku a velikosti jeho stopy v rovině Fresnelovy čočky atd. Vliv Slunce na polohovou nestabilitu budov v podstatě není objasněn. Je stručně popsán v jediném odstavci. Ani kvalitativně, ani kvantitativně není posouzen vliv polohových odchylek budov na fluktuace přijímaného optického výkonu. Práce má drobné obsahové a formální nedostatky.

Navrhovaná známka
C
Body
74

Otázky

eVSKP id 84689