OVSÍK, J. Sledování elektrických vlastností nanokompozitních materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Ve své diplomové práci se diplomant zaměřil na problematiku nanokompozitních materiálů na bázi epoxidové pryskyřice. Úkolem studenta bylo vyrobit experimentální vzorky, jejichž matrici tvořila zalévací epoxidová pryskyřice a plnivem byly nanočástice TiO2, Al2O3, WO3 a SiO2. Na vytvořených vzorcích nanokompozitu sledoval změny vybraných elektrických vlastností v závislosti na teplotě a obsahu nanoplniva. Zaměřil se také na změny mechanických vlastností, které nanoplnivo ve vzorcích epoxidové pryskyřice způsobuje. Je nutno ocenit, že student při zpracovávání diplomové práce projevil mimořádnou odpovědnost a samostatnost. Velmi dobře se orientoval v zadané tématice, jak po stránce teoretické, tak i praktické. Je nutno ocenit velmi iniciativní práci při vyhledávání dostupné literatury k dané problematice. Po celou dobu zpracovávání diplomové práce pracoval student obzvlášť pečlivě a svědomitě.
Cílem předložené diplomové práce je prostudovat a shrnout poznatky o struktuře a vlastnostech nanokompozitních materiálů a seznámit se s metodikou měření vlastností těchto materiálů, následně vytvořit a k diagnostice elektrických vlastností připravit zkušební vzorky epoxidové pryskyřice s různým obsahem plniva v podobě nanočástic vybraných oxidů, sledovat a vyhodnotit vliv nanoplniva na vybrané vlastnosti takto vzniklých kompozitních materiálů. Diplomant Bc. Jiří Ovsík zpracoval závěrečnou vysokoškolskou práci v rozsahu 65 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část, které jsou doplněny úvodem do řešené problematiky a závěrem shrnujícím význam provedených experimentů. Teoretická část práce se zabývá stručnou charakteristikou kompozitů a nanokompozitů, popisem matrice, typy plniv a elektrickými vlastnostmi kompozitních materiálů s nanoplnivy. V experimentální části jsou popsány zkušební vzorky, včetně jejich výroby a přípravy k měření, použitá experimentální zařízení a postup měření elektrických, ale i mechanických vlastností. V souladu se zadáním měly být studovány metody měření elektrických vlastností izolačních materiálů, tato část je v práci značně potlačena. Výsledky experimentálně získaných dat jsou vyhodnoceny formou tabulek a přehledných grafických závislostí, zobrazujících vliv nanoplniva a teploty na frekvenční závislosti relativní permitivity a ztrátového činitele a vliv nanoplniva na teplotní závislosti rezistivity. Předložená práce je sepsána přehledně a pečlivě, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni. Práce vykazuje některé, především formální nedostatky, např. nejednotný zápis rovnic a vztahů, nejednotné označení průměru měřicí elektrody (ve vztazích a na obrázcích), ale také „log f“ v Hz. Požadavky zadání byly splněny. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě.
eVSKP id 57467