PALACKA, M. Přehled metod pro identifikaci osoby zpracováním obrazu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Krejsa, Jiří

Pan Martin Palacka se ve své práci věnuje metodám určení pohlaví osoby, jejíž tvář je detekována v diskrétním obrazu. Práce, která měla původně rešeršní charakter, je nad rámec zadání doplněna o porovnání kvality detekce tváří pomocí základního Viola-Jones algoritmu implementovaného v OpenCV knihovně a komerčního detektoru, zapůjčeného firmou EyeDea. Druhý z detektorů obsahuje i bohužel blíže nespecifikovanou metodu na určení pohlaví detekované osoby. Tento detektor je v práci použit na reálných datech získaných z běžného prostředí pomocí kamery mobilního robotu. Pan Palacka pracoval samostatně a odpovědně, množství dat, které bylo nutno zpracovat ručně, bylo enormní. Práci hodnotím známkou výborně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Březina, Lukáš

Autor se ve své práci zabírá popisem metod pro detekci lidské tváře v obraze a algoritmy pro rozlišení pohlaví detekované osoby. Na závěr jsou z hlediska úspěšnosti detekce tváře a rozlišení pohlaví detailně porovnány dva algoritmy, které měl autor k dispozici. Práce je napsána přehledně a vytyčené cíle byly dosaženy. Z praktického pohledu je práce přínosná zejména díky provedeným testům dostupných metod, jejichž úspěšnost je pro danou aplikaci v závěru zhodnocena. K práci mám následující připomínky. Autor poněkud lehkovážně zachází s uvedenými literárními prameny. Z uvedených zdrojů postrádám odkazy na [6, 7, 9, 11, 13, 14, 17, 20, 21, 22] v textu práce. V kapitole 4 je srovnávána metoda EyeDea s metodou založenou na posílené kaskádě jednoduchých prvků. Nicméně metoda EyeDea je v této kapitole zmíněna vůbec poprvé bez nějakého dalšího rozboru principu funkce. Práci doporučuji k obhajobě a i přes uvedené připomínky navrhuji po zodpovězení níže uvedené otázky hodnocení „B – velmi dobře“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 37224