GALČÁKOVÁ, A. Využití biomasy v České republice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Bělohradský, Petr

Tato práce se zabývá problematikou energetického využití biomasy v České republice. Jádrem práce je případová studie kotelny využívající biomasu k výrobě tepla. V rámci studie je popsán provoz kotelny a technologické vybavení kotelny. V závěru práce je zhodnocena ekonomika a ekologie provozu kotelny. Splnění zadání vyžadovalo časově náročnou činnost, jednak při studiu materiálů o biomase a také při získávání informací od techniků kotelny. Konstatuji, že studentka splnila všechny body zadání. Práce je psána velmi srozumitelně, studentka prokázala samostatnost při řešení zadaných úkolů a svým aktivním přístupem při získávání informací o kotelně se jí podařilo práci kvalitativně obohacovat. Bakalářskou práci proto hodnotím kladně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Beňo, Zdeněk

Předložená bakalářská práce se zabývá využitím biomasy v České republice. Toto téma je aktuální vzhledem k současným trendům v oblasti alternativních energetických zdrojů i v oblasti emisí skleníkových plynů. Tato práce může také posloužit jako stručný úvod do problematiky. V první kapitole autorka uvádí jednoduchý přehled některých obnovitelných zdrojů energie. Autorka se v předložené práci blíže zabývá biomasou. V kapitole 2 je uvedena definice biomasy, jsou uvedeny možnosti jejího vzniku a využití k energetickým účelům. Následující kapitola je věnována popisu kotelny na výrobu tepelné energie z biomasy, která se nachází v Bystřici nad Pernštejnem. V této kapitole autorka popisuje historii kotelny od jejího vzniku v roce 1977 až po současnost. Jsou zde popsány jednotlivé části kotelny (od kotlů, přes manipulační, řídící a skladovací zařízení), používané zdroje paliva a způsob, jakým je teplo poskytováno městu. V předposlední kapitole je zmíněna ekologická a ekonomická stránka provozu kotelny. Stylistická stránka práce i gramatika jsou téměř bez vad, až na pár drobných nedostatků, mezi než patří především interpunkce ve větách. V použité literatuře na str.19 je u odkazu [1] uvedeno nesprávné jméno (ne Bedár L. ale Bébar L.) Dále u odkazu [6] není uvedena přímá citace na definici pyrolýzy a fermentace. U [12] by mělo být uvedeno zařízení, kde byla provedena osobní návštěva (kotelna na spalování biomasy B.n.P.) Co se týká kapitoly 3.10, měl být popsán i způsob, jakým jsou dodržovány předepsané limity znečišťujících látek ve spalinách, tzn. jestli jsou aplikována zařízení pro zachycování škodlivin apod. Jako hlavní nedostatek bych však uvedl nepříliš kvalitní obrázky zachycující počítačové řízení kotelny. Obrázky jsou ve většině případů rozmazané a nečitelné. Další nedostatky jsem neshledal. Celkově hodnotím práci jako velmi zdařilou. Po věcné stránce je její úroveň velmi dobrá, studentka pracovala svědomitě a pečlivě. Náročnost práce byla přiměřená bakalářské práci, její cíle autorka splnila a mohu ji proto doporučit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 12055