WOIDIG, E. Statistické metody detekce anomálií datové komunikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Úkolem práce bylo prozkoumat vliv anomálií na kvantitativní parametry datové komunikace (průmerná délka paketu, poměr TCP/UDP/dalších typů komunikace atd.) a možnosti využití statistických metod pro detekci anomálií v datové komunikaci a to zejména bezpečnostních útoků. Student pracoval samostatně a s velkým zaujetím pro řešení problému. Své nápady, postřehy a postup řešení dostatečně často konzultoval. Provedl důkladnou analýzu řešené problematiky, zejména dobře analyzoval typy datového provozu, pro které jsou statistické metody detekce anomálií vhodné. Jako součást práce vytvořil softarový nástroj pro testování vlivu anomálií na statistické parametry datového provozu. Formální zpracování je na solidní úrovni, i když se student nevyhnul některým nepřesnostem v definici použitých matematických nástrojů. Z hlediska vedoucího nemám k práci studenta zásadní připomínky. Práci hodnotím známkou A – 92 bodů
Diplomová práce Bc. Eduarda Woidiga se zabývá detekcí anomálií datové komunikace pomocí statistických metod. Práce není dle mého názoru optimálně členěna na kapitoly; druhá a třetí kapitola jsou příliš stručné oproti zbývajícím. Abstrakt je příliš dlouhý, působí spíše dojmem úvodu. Po jazykové stránce se v textu v podstatě neobjevují překlepy, ale vyskytují se zde místy hovorové výrazy a často chybí interpunkce. Ačkoliv obrázek 4.1 vypadá jako převzatý, není v práci odkaz na jeho zdroj. Použité zdroje nejsou seřazeny podle abecedy a až asi na jednu výjimku jsou všechny zdroje elektronické. Celkově je zadání práce splněno, nicméně mám k faktické stránce několik připomínek. V práci měla být pro detekci anomálií použita zejména analýza časových řad, avšak použité metody jsou spíše vhodné pro jednorozměrné náhodné veličiny. Ačkoliv má autor správně uvedeno, že aritmetický průměr je odhadem střední hodnoty, další odhady vyšších momentů vydává za samotné momenty. Také jsou zde nesprávně definované kvantily a medián. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 85397