HOLOTÍK, Z. Návrh měřicího systému pro měření spotřeby a kvality elektrické energie v areálu FSI VUT v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce pana Zbyňka Holotíka se zabývá návrhem vhodného podružného měření spotřeby a kvality elektrické energie v areálu FSI VUT v Brně převážně v rozsahu zrekonstruovaných budov areálu a zakreslení topologie stávajících areálových rozvodů elektrické energie do situačního výkresu areálu. Podmínkou návrhu byla kompatibilita s BMS systémem, který VUT celouniverzitně používá, student se proto inspiroval řešením, které bylo před rokem zvoleno pro podobný účel na FEKTu. Student měl o práci zájem a pravidelně dílčí výsledky konzultoval. Protože student změnil zadání BP, tvořil celou práci v průběhu letního semestru od začátku. Toto se bohužel negativně projevilo na kvalitě jak textové části práce, tak na části výkresové. Práci studenta ztěžoval fakt, že kromě nově zrekonstruovaných budov nebyla k dispozici žádná dokumentace skutečného provedení rozvodů. Vzhledem k velkému rozsahu areálu bylo mnohdy problematické tento stav zjistit i z místního šetření v rozvodnách. I přes nižší kvalitu výstupů práce budou tyto výstupy využity a bude se s nimi při finálním rozhodování o nasazení měření dále pracovat. Některé části práce by mohly být rozpracovány více do hloubky, práce obsahuje překlepy a stylistické nepřesnosti, mimo jiné v oblasti technického vyjadřování a příslušné formulaci vět. Přes výše uvedené nedostatky shledávám výsledky práce přínosné a schopnosti studenta odpovídající bakalářskému studiu, práce je velmi praktická a s výsledky se bude dále pracovat. Práce splňuje všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením C (70 b).
Bakalářská práce pana Zbyňka Holotíka se zabývá problematikou návrhu měřícího systému pro měření spotřeby a kvality elektrické energie v budovách FSI. Práce obsahuje rešerši několika měřících systémů, následně popisuje topologií zapojení rozvodů v areálu FSI. V praktické části popisuje návrh měření, který obsahuje pouze určení základních HW komponent a jejích umístění v podstatných vývodech. K práci mám následující připomínky: - Provedena rešerše měřících systémů je dle mého názoru velice povrchní. Vybrané systémy (až na KMB) jsou systémy na úrovni hobby řešení nebo s určením pro malé instalace. Úplně chybí profesionální systémy jako např. Power monitoring expert od Schneideru, Energy data management od Waga apod. Ve srovnání chybí jednoznačné definování prioritních parametrů a přehledné porovnání například pomocí tabulky. - Kapitola věnující se topologií elektrických rozvodů budov, je velice nepřehledná. Kapitola pouze představuje popis propojení jednotlivých napájecích uzlů. V příloze je obrázek kabelových tras, který by měl tuto topologií zobrazovat, ale jeho kvalita je na hranici čitelnosti. - V textu práce prakticky chybí odkazy na přílohy a jelikož část příloh by měla řešit body zadání práce, považuji tento nedostatek za zásadní. Přílohy tím částečně ztrácení smysl, jelikož některé v práci nejsou vůbec zmíněny. -Projektová dokumentace neodpovídá požadavkům. Technická zpráva neobsahuje důležité informace a popis technického řešení je velice stručný. Z PD není zcela jasné, která část je původní dokumentace a co konkrétně kreslil autor práce. Schéma kabelových tras neodpovídá standardům PD (měřítko, popisové pole, legenda,..). I když body zadání práce obsahuje, ne všechny body byly naplněny v plném rozsahu. Z hlediska sktruktury a návaznosti jednotlivých kapitol je práce na nižší úrovni. Práce nepřináší nové poznatky, ale očekává se její využití u implementace měřícího systému v areálu FSI. Výběr, rozsah a využití studijních pramenů je na nižší úrovní a omezuje se jen na několik webových serverů, co má za následek poměrně slabou rešeršní část. Práce obsahuje velké množství překlepů, formálních a jazykových chyb, věty někdy nedávají smysl. Práci doporučuji k obhajobě a vzhledem závažnějším výtkám hodnotím stupněm E (57 bodů).
eVSKP id 158770