FIALA, M. Návrh rekonstrukce rozváděčů pro digitalizaci zdrojovny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Bakalářská práce je konkrétním projektem modernizace zdrojovny Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT v Brně zavádějící digitalizaci ovládací a regulační části jednotlivých zdrojů pro jejich dálkové ovládání s vybranými prvky automatizace. Student vycházel z rámcového zadání s cílem seznámit se s problematikou, navrhnout nezbytné úpravy splňující definované požadavky a zásady, a nakonec zpracovat komplexní realizační projekt silové, ovládací a řídící části s předpokladem využití systémového řešení od firmy Unitronics. Uvedenému odpovídá i struktura práce, která sleduje jednotlivé body zadání, které byly postupně naplněny. K textové podobě práce mám však několik připomínek. A sice, kap. 3 měla být jednoznačně více rozvedena. Především z důvodu rekapitulace přístupů, které se vyznačují přenositelností a tedy použitelností určitých přístupů a zásad pro vlastní projekt. Naopak kapitola 4 je zbytečně rozsáhlá. V kapitole vlastního návrhu potom postrádám náležitosti standardního přístupu, kdy není uvedena charakteristika prostředí a nejsou specifikovány související standardy, které musí být zahrnuty, atd. Student také mohl věnovat větší důslednost v popisu logiky a funkčnosti ovládacího a řídícího systému. Z formálního a grafického hlediska je práce na dobré úrovni, bez zásadních připomínek. Přístup studenta k řešení práce byl velmi dobrý s vlastním přínosem a iniciativou. V rámci řešení bakalářské práce byla nad rámec zadání provedena i realizace projektu, na které student spolupracoval se zaměstnanci ústavu. Po implementaci základních funkcionalit do připojeného PLC (je třeba poznamenat, že to nebylo součástí zadání ani prací studenta) byla ověřena i celková funkčnost realizace. Bakalářský projekt lze tedy označit za úspěšný. Velmi kladně hodnotím především použitelnost výsledků bakalářské práce a uvedené výtky nesnižují vlastní přínos studenta, nicméně snižují kvalitu textové podoby práce. S ohledem na uvedená dílčí hodnocení doporučuji diplomovou práci k ústní obhajobě. K obhajobě mám následující doplňující dotazy: Jak se pozná v (místě PLC), že je ve zdrojovně zapnuto místní nebo dálkové ovládání? Jak se zajistí nouzové odpojení na dálku a co by mohlo být popudem? Podle čeho jsou voleny barvy kontrolek manuální (červená) a automatické/vzdálené (zelená) ovládání na ovládacím rozváděči ve zdrojovně? Co když dojde ke ztrátě napájení cívek KD1 a KD2 při poloze přepínače pro dálkové ovládání? Viz výkres A.4.
Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem rekonstrukce rozváděčů za účelem digitalizaci zdrojovny na Ústavu elektroenergetiky. Práce je členěna do jednotlivých kapitol. V úvodu autor popisuje problematiku teorie automatizace. Tato problematika je v práci popsána až zbytečně rozsáhle, vhledem k tomu že, se praktická část práce automatizací nezabývá. V úvodu bych spíš uvítal podrobnější rešerší v kapitole 3. Dále práce popisuje jednotlivé průmyslové sběrnicové systémy. Tato část postrádá přehlednost, a proto vhodnější by bylo srovnání jednotlivých systémů v přehledné tabulce. Hlavní část práce tvoří konkrétní návrh a dokumentaci vzdáleného řízení zdrojovny. Autor zde podrobně popisuje postup řešení úkolu. Zpracování praktické části je na nižší odborné úrovni. Dle zadání bych očekával pojetí praktické části jako vytvoření kompletní projektové dokumentace včetně technické zprávy. Méně kladně hodnotím zpracování technické dokumentace projektu, která neodpovídá normám o výkresové technické dokumentaci. Z dokumentace není patrné uskupení kabelů v kabelových trasách. Výkresová dokumentace obsahuje řadu nepřesností. Chybí přehledné dispoziční schéma celé situace. Rozpočet projektu je méně přehledný a neúplný. Ze závěru práce není dostatečně zřetelně uveden vlastní přínos autora, při realizaci praktické části. Celkově ale lze konstatovat, že student splnil zadání bakalářské práce v celém rozsahu. Úroveň formálního zpracování snižuje použití několika méně kvalitních obrázků, stylistické a gramatické chyby a překlepy, které ale nesnižují výrazně celkovou kvalitu práce. Při práci s literaturou a s citacemi se autor také dopustil několika chyb ve smyslu normy ČSN ISO 690, které jsou spíše syntaktického charakteru a nejsou v rozporu s autorským zákonem č. 121/2000 Sb. Práce má praktické využití a její přínosem je realizace digitalizace a vzdálené ovládaní zdrojovny na ÚEEN. Celkově splňuje všechny požadavky a náležitosti bakalářské práce. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm C (75 bodů).
eVSKP id 73503