SLAVÍKOVÁ, B. Struktura a vlastnosti tepelných bariér typu YSZ nanesených na krycí vrstvy CoNiCrAlY přetavené elektronovým paprskem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Dlouhý, Ivo

Diplomová práce Bc. Barbory Slavíkové byla zaměřena na přípravu tepelných bariér typu YSZ na vazebných vrstvách typu CoNiCrAlY přetavených elektronovým paprskem, analýzu struktur a mikromechanických vlastností. Práce byla realizována v rámci aktivit projektu NPU NETME a spolupráce s Jokohamskou universitou. Pro splnění cílů práce diplomantka zvládla vedle důkladné teoretické přípravy na základě studia literatury také řadu experimentálních technik. Dostupná literatura byla k dispozici pouze v anglickém jazyce. V rámci experimentálních technik zvládla mj. samostatnou přípravu vzorků a metalografických výbrusů napříč povlaky, světelnou mikroskopii, měření mikrotvrdosti a nanotvrdosti a experimenty spojené s tepelným cyklováním. Asistovala při studiu struktur povlaků metodou rastrovací elektronové mikroskopie s mikroanalýzou a vyhodnocování rentgenografických měření. Studentka zvládla jak provedení a vyhodnocení těchto experimentálních prací, tak výsledky vhodně uspořádala, komentovala a diskutovala v širších souvislostech s využitím dostupné literatury. Výsledky práce jsou natolik přesvědčivé a přínosné, že je bude možno po úpravách a doplněních publikovat. Diplomová práce představuje významný příspěvek ve výzkumu nových postupů přípravy tepelných bariér s vyšší odolností vůči tepelnému namáhání. S přístupem Bc. Barbory Slavíkové k řešení zadaného problému, s výsledky práce a jejím zpracováním jsem bez výhrad spokojen.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Jan, Vít

Diplomová práce Bc. Barbory Slavíkové na téma "Struktura a vlastnosti tepelných bariér typu YSZ nanesených na krycí vrstvy CoNiCrAlY přetavené elektronovým paprskem" je sepsána na celkem 60 textových stranách a doplněna seznamem literatury a zkratek. Teoretická část práce se zabývá rozborem technologie tepelných bariér z hlediska depozičních technologií, funkce jednotlivých vrstev i jejich materiálového složení. Je použito relevantní téměř výlučně anglické literatury a to jak monografií zabývajících se tématem tak i aktuálními články. Teoretická část tvoří solidní vědomostní základ pro další experimentální část práce. V experimentální části je provedena poměrně rozsáhlá sada experimentů. Je použit jeden materiál substrátu niklové superslitiny, na který je dvěma technologiemi nanesen bondcoat typu CoNiCrAlY, který je přetaven v obou případech dvěma způsoby použití elektronového svazku. Na každý ze těchto čtyř druhů takto připraveného materiálu jsou pak naneseny dvěma technologiemi keramické vrstvy na bázi ZrO2. Vzniká tak relativně široký experimentální soubor, jehož snahou je zachytit přínos technologického kroku přetavení bondcoatu elektronovým svazkem k celkové kvalitě tepelné bariéry. Toto bylo úspěšné zejména na rozhraní substrát-bondcoat, kde v jedné části experimentů došlo ke spolehlivému promísení materiálů při přetavení. Autorka správně upozorňuje na protichůdné požadavky z hlediska soudržnosti multivrstvy TBC a zároveň požadavku na heterogenitu pro zachování specifických korozních a izolačních vlastností. Diskuze se detailně vyjadřuje ke všem pozorovaným fenoménům, využívá několika citací a zaměřuje se především na objasnění pozorovaných jevů. Celkově působí práce dobrým dojmem toho, že autorka téma dobře obsáhla a získané výsledky je schopna interpretovat i na základě nic navrhnout další postup. Z hlediska hodnocení přínosu přetavení pro vazbu mezi bondcoatem a keramickou vnější vrstvou nejsou výsledky práce jednoznačné, pravděpodobně zejména z důvodu odchylek reálně použitých technologických kroků od ideálního postupu. Lze jen doufat že budou zpracovány i vzorky s cyklickou vysokoteplotní expozicí, kde je šance, že došlo k vývoji vazebné TGO vrstvy. Práce neobsahuje významné chyby, nepřesnosti lze vidět například v uvedení hodnot tvrdosti získaných nanoindentací jako v tabulce jako "HV", což je zavádějící zejména u měření velmi porézního keramického nástřiku. Ke způsobu zpracování předloženého textu nemám důležitější námitky s jednou výjimkou. Domnívám se, že je škoda že práce pomíjí využití světelné mikroskopie pro hodnocení mikrostruktury a promísení substrátu a vazebné vrstvy. Zde se jedná o fenomény komfortně pozorovatelné ve viditelném světle, možná v některých případech i lépe než nepříliš kontrastní obrázky BSE. Práce svým rozsahem i způsobem zpracování odpovídá požadavkům kladeným na VŠKP v magisterském stupni a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 117872