GREGA, M. Akustický terč pro sportovní střelbu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Matěj Grega se v předložené práci zabývá návrhem akustického terče pro sportovní střelbu. Téma si student vybral sám, jelikož kombinuje jeho dva zájmy elektrotechniku a střelbu. Práce začíná podrobným popisem terčů, matematického aparátu a metod, na jejichž bázi terče fungují. Následuje popis návrhu zařízení ze stránky elektrické, ale také mechanické a programového vybavení. Jako poslední je otestována spotřeba terče a přesnost zásahu. Text práce je psán pečlivě, přehledně a se zanedbatelným množstvím jakýchkoliv chyb. Množství zdrojů je plně dostatečné a práce svým rozsahem překračuje požadavky kladené na bakalářskou práci. Při tvorbě zařízení student postupoval systematicky s nebývalým nasazením a vždy se snažil o co dosažení co nejlepšího výsledku i za cenu značného množství práce. Výsledkem je plně funkční a v praxi použitelné zařízení, které splňuje požadavky na něj kladené. Nepochybuji o tom, že student bude zařízení dále rozvíjet a vylepšovat. V průběhu semestru student pravidelně konzultoval a byl schopen reagovat na jakékoliv připomínky. Zadání bylo splněno v celém rozsahu. Práci hodnotím stupněm A s počtem bodů 100.
Bakalářská práce studenta Mateja Gregu se věnuje návrhu elektronického terče pro sportovní střelbu, který by splňoval podmínky stanovené mezinárodní federací sportovní střelby. Textová část práce je kromě úvodu a závěru rozdělená do tří kapitol, kde se první kapitola zaobírá teorií metod lokalizace zásahů a matematikou, výhodám a nevýhodám jednotlivých výpočetních metod. Druhá kapitola popisuje podrobný návrh terče jak z elektrického, tak i konstrukčního hlediska a následně programové vybavení. Poslední kapitola shrnuje výslednou spotřebu a naměřenou přesnost lokalizace střel. Jednotlivé kapitola a podkapitoly na sebe plynuje navazují, logicky rozvíjejí problematiku a za pomocí značného množství vztahů vysvětlují postup návrhu zařízení a matematické zpracování metody lokalizace zásahů. Práce obsahuje pár formálních nedostatků, kterých množství je vzhledem k nadstandardnímu rozsahu bakalářské práce pochopitelné. Jsou to například občasně se vyskytující obrázky na konci podkapitol (například obrázky 1.5, 1.10, atd), výskyt vztahů, které nejsou součástí vět (například vztahy 1.8, 1.28, 1.29, atd), nebo občasně se vyskytující překlepy jako například chybějící mezera mezi číslem a jednotkou. Ve druhé kapitole se sporadicky vyskytovali číselné údaje určitých elektronických součástek bez citace příslušného katalogového listu. Ve všech ostatních ohledech je práce vhodně a dostatečně citována. Po technické, jazykové i rozsahové stránce jde o excelentně vypracovanou práci, která splňuje zadání ve všech bodech. Student evidentně rozumí problematice, práci věnoval nemalé úsilí a nadšení. Výsledné zařízení je zjevně fungující a je možné ho využít pro tréning sportovní střelby, protože splňuje podmínky dané federací. Vzhledem k výborně odvedené práci ji hodnotím stupněm A – 100 bodů.
eVSKP id 160206