SYNÁK, M. Evoluce obvodů pomocí genetického programování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bidlo, Michal

Vzhledem k vyšší náročnosti tématu a ne zcela vhodnému naplánování činností navrhuji hodnocení známkou D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Práce řeší pokročilou problematiku magisterské úrovně a má částečně výzkumný charakter. Zadání považuji za splněné.
Práce s literaturou Bez vážnějších připomínek.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Činnost byla z mně neznámých důvodů soustředěna hlavně do letního semestru, což vzhledem ke zvolenému způsobu realizace nepovažuji za ideální.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončována do posledních dnů, její obsah byl konzultován v rozsahu, který tyto podmínky dovolily.
Publikační činnost, ocenění Bez publikační činnosti.
Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Hurta, Martin

Student z většiny splnil zadání, provedl rešerši na zadané téma, navrhl metodu pro řešení zvoleného problému a provedl sadu experimentů. Volba provedených experimentů a jejich nevyhovující vyhodnocení však kvalitu práce snižující, stejně jako chyby ve formální úpravě technické zprávy. Z toho důvodu navrhuji hodnocení stupněm D – uspokojivé. Otázku případného použití generativní umělé inteligence při tvorbě textu nechávám na posouzení komisí, jelikož ji není možné ze samotného textu technické zprávy prokázat a jedná se o pouhé podezření.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Jedná se o obtížnější zadání vyžadující nastudování problematiky návrhu elektrických obvodů za pomoci genetického programování, návrh a implementaci metody pro tento návrh a zprovoznění nástrojů pro simulaci obvodů. S vytvořeným nástroje je nakonec potřeba provést experimenty a jejich závěry vhodně vyhodnotit.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání bylo splněno vyjma části 4. bodu. Tento bod udává, že se má mimo jiné provést několik sad experimentů pro různá nastavení systému a student se má zaměřit na ladění systému. Technická zpráva však obsahuje pouze experimenty s různými nastaveními řešených signálů a samotné parametry systému nejsou upravovány.
Rozsah technické zprávy Rozsah technické zprávy dosahuje horní hranice obvyklého rozmezí.
Prezentační úroveň technické zprávy 77 Práce je členěna logicky. Čtenář je nejprve seznámen se základy genetického programování, kde pouze chybí obrázky pro lepší pochopení popisovaných principů. Následuje sekce zaměřená na využití genetického programování pro návrh obvodů. Práce bohužel postrádá samostatné kapitoly pro popis návrhu a implementace a obě části jsou popisovány dohromady v čtvrté kapitole, přičemž implementace je zde řešena spíše okrajově. Následuje kapitola popisující výsledky experimentů společně s jejich diskusí a závěr.
Formální úprava technické zprávy 60 Abstrakt a kapitoly 1-3 jsou psány kvalitní angličtinou, která ale někdy působí zbytečně obecně a obsahuje nadmíru přídavných jmen, superlativ (např. popis vrcholných výkonů navržené metody) a neobvyklých slov (např. accentuates, scrutinizing, intrinsically, pertaining, parsimonious, engendered). Český překlad abstraktů působí mírně kostrbatě (např. recreate aspects -> rekreovat aspekty). Od kapitoly 4, lze vidět mírný úpadek v kvalitě textu a náhlý výskyt většího množství chyb. V textu chybí na velké řadě míst mezery před závorkou nebo za koncem věty. V textu se také občasně objevuje chybné užití malých a velkých písmen, či překlep. Mezi další chyby patří: Nekonzistentní použití velkých písmen v nadpisech kapitol. Zbytečné náhodné mezery mezi odstavci. Některé funkce v tabulce 4.1 jsou pojmenovány jinak než při jejich následném popisu. Odkazy na obrázky 3.1 až 3.5 jsou v textu chybně uvedeny jako 2.1 až 2.5, jelikož jsou natvrdo napsány v textu. Natvrdo je v textu uveden i odkaz na kapitolu 2 na straně 21. Opakované definice zkratek (cca. 10x GA a 7x EA), a to i několikrát v jedné podkapitole. Např. každý ze tří odstavců podkapitoly „Active RC filters using GP“ obsahuje definici zkratky GA. Všechny obrázky včetně grafů a nákresů jsou rastrové a někdy mírně rozmazané. Chybný popis obrázku 3.6. Obrázek 4.4 není v textu nijak odkazován ani popsán. Obrázky 5.11, 5.20 a 5.27 jsou zbytečně velké.
Práce s literaturou 65 Použité zdroje jsou zvoleny vhodně a obsahují 14 položek. Existuje bohužel podezření, že k tvorbě práce byly použity generativní modely umělé inteligence, jejichž použití nebylo citováno a je vydáváno za vlastní text autora. Napovídá tomu nezvyklá podoba angličtiny v úvodní části práce po kapitolu 3 včetně a následný pokles kvality textu v kapitolách 4 a 5, které popisují vlastní práci a není je tak možné jednoduše vygenerovat. Největší podezření existuje u podkapitoly 3.2 „Overview of Selected Studies“, kde je obzvláště podezřelý úvod kapitoly a část „Sinusoidal oscillators using GP“ na straně 14. Podezření budí i forma kapitoly, kdy popis jednotlivých článků je tvořen ze tří částí: krátkého shrnutí, obsáhlejšího shrnutí a popisu výsledků článků. Každá část pak opětovně definuje použité zkratky a působí jako výstup samostatného příkazu pro generativní umělou inteligenci.
Realizační výstup 60 Práce obsahuje experimenty zabývající se návrhem obvodu oscilátorů generujících sinusový a obdélníkový signál a diskriminátoru tónů. U každého z těchto problémů je pak vyzkoušeno několik nastavení signálu či tónů. Technická zpráva bohužel postrádá ucelený popis nastavení algoritmu, kdy například není řečeno, s jakou pravděpodobností jsou voleny uzly k mutaci nebo jaká je velikost turnaje. Výsledky experimentů jsou prezentovávány zcela nevhodnou formou grafů (5.1, 5.3, …). U experimentů je pak pouze řešeno, zda se průměrná a nejlepší fitness zlepšuje a kolem které hodnoty se na konci pohybuje. Ve zprávě chybí porovnání různých nastavení algoritmu na jednom problému, a tedy i jakékoliv krabicové grafy či statistické testy. Pro každý řešený problém je však alespoň prezentováno nejlepší nalezené řešení a porovnání jeho výstupu s cílovým průběhem signálu. Skripty implementující navržený algoritmus jsou napsány v jazyce Python a strukturovaně. Většina funkcí je řádně komentována. Vytknout se dají pouze chybějící hlavičky souborů, či délka skriptu genetic_algo.py, který má 1096 řádků.
Využitelnost výsledků Výsledky práce potvrzují schopnost genetického programování navrhnout obvody řešící zvolené problémy, vyjma problému obdélníkového signálu. Zde však autor sám řádně diskutuje možnou příčinu selhání navrženého algoritmu na tomto problému.
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 153918