DOLEŽALOVÁ, R. Hodnocení míry mentální zátěže za použití mozkové konektivity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Práce je věnována automatické klasifikaci dvou úrovní mentální zátěže za použití různých metod analýzy mozkové konektivity. Zadání práce pochází z Univerzity J. Fouriera v Grenoblu, kde studentka pobývala na stáži. Práce navazuje na studie probíhající v současné době na daném pracovišti. Studentka prostudovala rozsáhlou literaturu z oblasti měření mozkové konektivity a automatické klasifikace dat a následně využila těchto poznatků při realizaci několika postupů pro klasifikaci úrovní mentální zátěže na základě analýzy EEG naměřených u několika zdravých osob. Z předložených výsledků je zřejmý velký objem odvedené práce, což potvrzuje velmi kladné hodnocení vedoucí ze zahraničního pracoviště. Dosažené výsledky klasifikace se mohou jevit jako nedostačující. Nicméně, použití měření mozkové konektivity pro hodnocení mentální zátěže dosud nebylo prezentováno v odborné literatuře. Práce tak má experimentální charakter a přináší nové poznatky. Výsledky jsou zajímavé a mohou sloužit podkladem pro návrh nových postupů pro hodnocení mentální zátěže jedinců, což je v současné době velmi atraktivní a rychle se rozvíjející odvětví výzkumu. Po formální i odborné stránce je práce na vysoké úrovni. Studentka prokázala schopnost pracovat svědomitě a samostatně řešit dílčí problémy. Výsledky práce budou prezentovány na mezinárodní konferenci. Hodnocení: 97 b.
Předložená práce studentky Radky Doležalové se zabývá zpracováním EEG signálů a klasifikaci úrovně mentální zátěže. Předložená práce je logicky a přehledně členěna do několika kapitol, které obsahují teoretické poznatky z elektrofyziologie, způsoby měření a popis EEG signálů. Ve druhé kapitole je přehledně sepsána rešerše dané problematiky. Následující kapitola je zaměřena na popis mozkové konektivity a metody pro její určení. V praktické části studentka podrobně popisuje soubor dat, který měla k dispozici na zahraniční stáži, a jeho zpracování pro následující klasifikaci dat. V tabulkách přehledně uvádí počty klasifikačních příznaků získaných z EEG signálů pro jednotlivé metody, příklady vypočtených příznaků a grafické zobrazení jejich rozložení (korelace, kovariance, koherence, míra fázové soudržnosti). Čtvrtá kapitola končí popisem klasifikační metody využívající tři různé metriky a způsob určení správné klasifikace. V páté kapitole jsou detailně popsány výsledky klasifikace pro všechny uvedené metody. Úspěšnost klasifikace je relativně nízká. Nicméně, jedná se o velmi zajímavou pilotní studii, která je velmi pečlivě zpracována a popsána. Tomu také odpovídá rozsáhlá diskuze a závěr práce. Z textu je zřejmé, že studentka danou problematiku podrobně prostudovala, pochopila a aplikovala zvolené metody. Zadání je splněno v celém rozsahu. Po formální stránce je práce na vysoké úrovni. Předložený text v anglickém jazyce má logickou strukturu, správné formátování textu, používání odkazů na literaturu, odkazování na tabulky a grafy. Na základě výše uvedeného slovního hodnocení, hodnotím diplomovou práci stupněm A/98 bodů.
eVSKP id 84410