ANDER, A. ZOO DVŮR KRÁLOVÉ - VSTUPNÍ PAVILON [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Zvolená grafika prezentace při zmenšení do formátu A3 vykazuje u některých částí výkresů špatnou čitelnost, těžce se potom posuzuje vhodnost řešení a zároveň tato skutečnost snižuje kvalitu výsledného výstupu. Snad nejvíce zvolenou grafikou utrpěly pohledy, které dávají v podstatě jen tušit výslednou podobu navrhovaného objektu. Výkres situace stavby je příliš schematický, chybí výtvarný pohled na řešení venkovních ploch parteru budovy. Základová konstrukce hlavních středových sloupů se zdá vzhledem k výšce a hmotě sloupů poněkud podceněna. Na druhé straně je třeba říci, že se autor s odvahou pustil do tvarově a konstrukčně náročného řešení a přináší zajímavý koncept vykazující jistou dávku invence. Zvolená architektonická forma dává jasně tušit, že se nacházíme ve vstupním prostoru ZOO parku a je rovněž dostatečně reprezentativní a vybízející ke vstupu do areálu. Otázky a náměty k obhajobě: Má autor představu o technických možnostech řešení případného separování jednotlivých provozních částí pavilonu - s ohledem na předpokládanou různou provozní dobu nebo potřebu pořádat oddělené akce?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Student vykazoval v průběhu zpracování daného tématu vysoký stupeň samostatnosti, prokazující jeho připravenost postoupit do praxe nebo případně do dalšího stupně odborné přípravy.
Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Kokeš, Václav

Návrh svědčí o velmi dobrých tvůrčích schopnostech studenta. Kvalitnější prezentace práce by posunula návrh dopředu

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Řešený objekt vytváří rozhraní mezi rozsáhlým parkovištěm a expozicí zoologické zahrady zaměřenou na africkou faunu. Zvolený koncept, kterému dominuje stavba z přírodních materiálů vycházejících ze stavebních typů používaných v Africe, je pro daný účel velmi vhodný.
Architektonické řešení B Vstupní pavilon je řešen jako dvoupodlažní nepodsklepený objekt se sedlovou střechou. Spodní stavba je navržena z hlíny, zastřešení je uvažováno dřevěným krovem, jako krytina jsou použity rákosové došky. Organické tvary a použité materiály vycházející z africké kultury velmi dobře uvádějí návštěvníka do prostoru zoo. Konstrukční materiály mají přírodní charakter, proto považuji za ne zcela vhodné použít pro hlavní pilíře nesoucí vrcholovou vaznici beton. Vhodnější by bylo navrhnout pilíře ze dřeva.
Provozní řešení B Jednotlivé provozní celky jsou situovány pod jednou střechou a logicky na sebe navazují. I přes tvarovou bohatost vnitřních prostor bude orientace pro návštěvníka ve vstupním pavilonu snadná. Z předložené dokumentace není zcela jasný provoz ve výstavních válcích.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční systém je adekvátně zvolen pro danou funkci. Z přiložené dokumentace je patrné, že diplomant danou problematiku celkem dobře zvládl. Použití betonu pro hlavní nosné pilíře je diskutabilní.
Formální úroveň C Práce je zpracována na dobré úrovni. Větší pozornost by zasloužilo dokumentování výstavních prostor.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 31364