HLAVÁČ, P. Včelařská váha [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Šteffan, Pavel

Student Bc. Pavel Hlaváč vypracoval diplomovou práci na téma „Včelařská váha“. Cílem práce byl návrh a realizace včelařské váhy pro hmotnost úlu 20 – 150 kg, která umožňuje vzdálený monitoring úlu a jeho vzdálený dohled. Práce je členěna přehledně do dvou částí, v první části se student věnuje teoretickému popisu jednotlivých částí a zdůvodňuje volbu jednotlivých komponentů, ve druhé části je popsána praktická realizace včelařské váhy. Práce je náležitě doplněna názornými ilustračními obrázky. Při řešení student prokázal své odborné znalosti a dobrou orientaci v dané problematice. Jednotlivé elektronické části byly realizovány na DPS a vyzkoušeny. Nedílnou součástí návrhu je také aplikace pro mobilní telefon, která automaticky zpracovává naměřená data. K řešení dané problematiky student přistupoval zodpovědně (stal se například i členem sdružení včelařů), pravidelně chodil na konzultace a sám navrhoval možná řešení vzniklých problémů. Student při práci vhodně využíval dostupnou literaturu. Navržené řešení je přínosné a je možné jej dále rozšiřovat. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Macháň, Ladislav

Cílem diplomové práce bylo na základě teoretické rešerše provedené v rámci semestrálního projektu navrhnout a zkonstruovat včelařskou váhu. Po odborné stránce mám k práci několik výhrad. Student sice v teoretickém úvodu diskutuje různé možnosti realizace napájení přístroje, ale dle mého názoru vybral ten nejméně vhodný s ohledem na efektivitu využití energie z napájecího akumulátoru (obr. 27). Za hrubou chybu považuji napájení citlivého přístrojového zesilovače, který dle schématu zapojení pracuje se ziskem Au = 736 ze stejné napájecí větve, jako modul GSM, který je zdrojem velmi silného rušení, které se projevuje v napájecí větvi proudovými impulzy o velikosti až 2 A. Navržená deska plošných spojů, prezentovaná na obr. 29 nerespektuje základní návrhová pravidla. Výrobní dokumentaci k desce jsem v příloze nenalezl. Obrázek č. 37, kterým student dokládá měření spotřeby zařízení v různých provozních režimech je naprosto nevypovídající, protože je díky nevhodně zvolenému odporu měřicího bočníku zatížen velkým šumem. Pokud student při odhadu doby provozu na jedno nabití vycházel z tohoto měření, tak bych časové údaje bral s velkou rezervou. Po obsahové stránce vytýkám velký nepoměr mezi teoretickým úvodem a popisem vlastní práce. V praktické části práce postrádám vývojové diagramy a bližší popis principu činnosti vytvořeného software, který tvoří podstatnou část práce. Fotografie konstrukčního uspořádání desek plošných spojů uvnitř konstrukční krabičky rovněž chybí. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Vytýkám nesprávný způsob psaní odrážek, zarovnání tabulek a jejich popisků, chybějící odkaz na zdroj obrázku č. 8 a stylistické chyby. Kapitola 2 by měla, jako nadpis první úrovně, začínat na nové straně.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 85696