GREŠÁKOVÁ, K. Experimentální stanovení vlivu kapaliny na kmitající těleso [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Habán, Vladimír

Diplomantka pracovala zodpovědně a splnila všechny vytčené cíle. Ve svoji diplomové práci se věnovala experimentu a výpočetnímu modelování. V rámci experimentu měřila dokmitávání tělesa na vzduchu a tělesa ponořeného do kapaliny. Dle literatury navrhla nový přístup ke stanovení vlastní frekvence z měřeného dokmitávání. Tento postup je nový především v oblasti reálné části vlastního čísla, to je v tlumení. Dále se ve svoji diplomové práci věnovala numerickému modelování modálních vlastnosti měřených těles a provedla porovnání naměřených výsledku s výsledky numerického modelu pro různě ponořená tělesa do vody. Navrhla stanovení přídavných účinku kapaliny na kmitající těleso. V diplomové práci je nad rámec zadání velmi kvalitní literární rešerše a to jak stanovení vlastního čísla z měřeného dokmitávání, tak problematiky přídavných účinků kapaliny na dynamické vlastnosti ponořeného tělesa. I přes nedostatek času s ohledem na její předchozí studium v zahraničí odevzdala velmi kvalitní diplomovou práci, proto předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a po jejím obhájení udělit autorovi titul strojní inženýr.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pochylý, František

Diplomová práce řeší aktuální a významnou problematiku vzájemné interakce pružného tělesa s kapalinou. Vlastní přínos práce je zejména v metodice stanovení vlastních frekvencí a poměrného útlumu. Dále ve způsobu provedení a vyhodnocení experimentu v závislosti na ponoření prutu do kapaliny. Výsledky získané z experimentu jsou pozoruhodné a originální. Zvlášť významná je analýza ponoření prutu v závislosti na vlastním tvaru kmitu (poloha uzlu vzhledem ke hladině). V práci je několik nejasností. Například: Ve výrazu (17) K není konstantou. (24), sčítá se podle i nebo m? (18), co je i? Jak souvisí rovnice (18) ÷ (24) se systémem o jednom stupni volnosti? Opírá se o modální transformaci? Lze lépe vysvětlit rozdíly uvedené na obrázcích 38, 40 a 42, 44 (obtékání snímače kapalinou, vlivy vodní hladiny, náhodný pohyb tyče vzhledem k buzení a podobně)? Jsou výsledky na obrázcích 91, 92 statisticky průkazné? Uvedené dotazy nesnižují úroveň práce, ale naopak poukazují na složitost řešené problematiky. Práce má vysokou vědeckou úroveň a je cenným přínosem k problematice nestacionárního pohybu pružných těles v kapalině. Doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 111339