KOPÁČEK, P. Algoritmus ochranné funkce pro lokalizaci nesymetrie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Orságová, Jaroslava

Předložená diplomová práce se zabývá návrhem lokalizačního algoritmu nesymetrie pracujícího s měřenými hodnotami fázových proudů a napětí v jednotlivých místech distribuční sítě. Je určen konkrétně pro použití v kabelové síti 22 kV, která se provozuje uzemněná přes uzlový odporník, a kde je v rámci výzkumného projektu instalováno senzorové měření proudů a napětí. Autor zpracoval zadané téma zcela komplexně počínaje přehledným popisem již používaných principů pro detekci a lokalizaci nesymetrických poruch v distribučních sítích vn a detailním popisem samotné lokální distribuční sítě, pro kterou je algoritmus určen, přes srozumitelné vysvětlení a popis navrženého algoritmu, až po výsledky jeho testování i citlivostní analýzu. To vše je provedeno na vysoké grafické a formální úrovni, přehledně, srozumitelně a nadto velice čtivě. K výsledkům práce ani k přístupu samotného autora nelze mít žádné výtky. Odvedl velké množství práce při programování, verifikaci a testování navrženého algoritmu a je dobře patrno, že všemu beze zbytku rozumí. Hodnocení diplomové práce Bc. Petra Kopáčka lze shrnout v následujících bodech: 1 - práce po odborné ani formální stránce nevykazuje žádná pochybení a splňuje kritéria kladená na odborný text, 2 - práce je velmi přehledná a beze zbytku srozumitelná, 3 - z prezentace dosažených výsledků je vidět, že se autor v řešené problematice dobře orientuje, 4 - přístup studenta byl po celou dobu řešení zadaného úkolu velmi tvůrčí a odpovědný. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem lze diplomovou práci doporučit k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Jurák, Viktor

Diplomová práce studenta Petra Kopáčka se zabývá vývojem a testováním algoritmu pro lokalizaci nesymetrických poruch v kabelové VN síti. Návrh je uzpůsoben pro použití v lokální distribuční síti VUT. V první části práce je provedena rešerše provozu distribučních sítí na VN úrovni a je zde provedeno zhodnocení jednotlivých dosud užívaných metod lokalizace zemních poruch. V druhé části je detailně popsán navržený algoritmus, model v programu PSCAD a kód pro zpracování dat z reálného měření. Poslední část se zabývá citlivostní analýzou, ve které jsou zhodnoceny různé faktory ovlivňující chybu navrhnuté metody. Předložená diplomová práce je velice kvalitní a to jak z technického, tak z jazykového a grafického hlediska. V práci se takřka nevyskytují gramatické chyby, nebo nepřesné formulace. Text je psaný jasně a srozumitelně a jde vidět, že autor poctivě dodržuje zavedenou terminologii a že se v dané problematice výborně orientuje. Práce je rovněž na vynikající grafické úrovni. Hlavní přínos autora práce spatřuji především v optimalizaci a testování navrženého algoritmu, stejně tak jako v osvojení si práce se simulačním programem PSCAD. Dalším nezanedbatelným přínosem je pak vytvoření funkčních bloků v tomto simulačním programu, které jsou i do budoucna na ústavu elektroenergetiky využitelné. Použitá literatura je volena adekvátně vzhledem k charakteru práce. Student využíval široké spektrum zdrojů, od odborných článků až po technické zprávy a příručky. Převzaté poznatky autor velice pečlivě cituje. Vzhledem k výše uvedenému doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 127234