SOLAŘ, J. Hodnocení migrace značených buněk v tkáni [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Čmiel, Vratislav

Student představil diplomovou práci vypracovanou v nadstandardním rozsahu. Již zadání práce je velmi komplexní a zahrnuje náročné požadavky spadající až do oblasti vědecké práce. Celé téma sestávalo z potřeby uchopení několika laboratorních metod a technik v oblasti optické analýzy, zejména fluorescenční mikroskopie, s následnou aplikací na oblast buněčné biologie za účelem pokročilých analýz buněčných struktur. Práce na tématu sestávala zejména z realizace řady rozsáhlých laboratorních experimentů s potřebou zpracování velkého objemu získaných dat s využitím obrazového zpracování a analýzy. K tomuto účelu student vyhotovil programové vybavení, které je jedním z výstupů práce. Student se práce ujal velice svědomitě a s vysokou úrovní aktivity se prací zabýval od úplného počátku. Využíval dostupných konzultací. Práce obsahuje celou řadu použitých zdrojů literatury. I přes dostatečnou rešerši je práce zejména praktického charakteru a velká část je soustředěna na popis provedených analýz a na hodnocení výsledků. Zadání práce považuji za splněné. Po formální stránce je práce taktéž na velmi dobré úrovni. Po obsahové stránce je práce dobře strukturovaná a přehledně zpracovaná. Mírné výhrady mám jen k nejednotnosti některých grafických výstupů a k někdy menší čitelnosti grafů. Což je často způsobeno charakterem softwaru používaných zařízení, který umožňuje omezený export výsledků. Výsledné provedení práce a prezentované výsledky hodnotím velice kladně.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Skopalík, Josef

Práce se zabývá aktuálním biofyzikálním problémem a snaží se detailním měřením optických i neoptických parametrů buněk a tkání přinést nové poznatky pro vylepšení neinvazivní detekčních metod v transplantační medicíně a stanovení jejich limitů. Splnění požadavků zadání lze hodnotit jako úplné, s tím, že experimentům na konfokálním mikroskopu byla věnována nakonec vyšší pozornost na úkor metod, které se ukázaly jako nevhodné pro přesnou detekci daných biologických entit. Odborná úroveň práce a úroveň interpretace výsledků je velmi dobrá, autor má velmi dobře před vlastními experimenty zmapovány publikované vlastnosti daných buněk a fluoroforů. Po proběhnutých experimentech se vždy snaží o originální a logický popis naměřených dat a detekčních limitů, uvádí řadu technických upozornění a poznatků ohledně moderních detektorů mikroskopu, které nejsou dosud dobře popsány v manuálech, ani české či zahraniční literatuře. Je patrné, že čas strávený u přístrojů byl velký a nad nastavením detekčních modů nebylo automatické. Uvádí též řadu upozornění důležitých pro budoucí použití metod v biomedicínské praxi nebo navazující testování metod. V Diskuzi by však mohlo být více informací o známé absorpci světla různých vlnových délek živou tkání a vysvětlení proč zde narazil na problém při použití 530 nm a tlušťce tkáně >1mm. Formální stránka práce je na vysoké úrovni, zejména členění textu a provázanost kapitol, také jsou dobře zpracovaná grafy a kvalita obrázků je uspokojivá (u některých snímků z konfokálního mikroskopu by však bylo velmi vhodné vložit měřítko, daný konfokální mikroskop jistě při exportu obrazu tuto funkci poskytuje). Formální stránku však mírně kazí cca desítka překlepů v závěrečných kapitolách a občasné mírně nepřesné použití některých termínů, například by bylo správné použít: „fluorofor“ místo zkráceniny „fluo“, „farmaceutické“ místo „farmakologické“ (str. 63), „vrstva“ místo „rovina“ (str. 65), „plochá buňka“ místo „placatá buňka“ (str. 57)

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 93560