NEVRKLA, M. Elektronický přístroj pro diferenční měření vodivosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Hubálek, Jaromír

Diplomant Marek Nevrkla mi odevdal sepsanou práci, aniž bych ji připomínkoval. Z toho důvodu se mi zdá pro čtenáře nesrozumitelná, místy až nesmyslná. Přestože měl diplomant na práci o 1 rok více a poměrně často svůj postup konzultoval, nedokázal si rozvrhnout svou práci tak, aby splnil zadání. K dnešnímu dni nebyla realizace zcela dokončena, DPS oživena a ověřena funkce. Z finálního textu usuzuji, že diplomant zcela nepochopil, jak by měl celkový přístroj fungovat. Z nedostatku pochopení a času nebyly některé očekávané funkce přístroje vytvořeny. I přes množství konzultací byla jeho samostatnost z velké části vymezena konkrétním dílčím úkolem, který se mu, ne vždy, dařilo řešit. Většina práce je postavena na simulacích a rozboru bloků, keré byly místy poněkud náročnější z pohledu návrhu malosignálových obvodů. Tuto oblast z větší části nakonec zvládnul, i když na potvrzení jeho návrhu by bylo nutné provést měření na zhotoveném přístroji. Po formální stránce splňuje požadavky diplomové práce, i když z pohledu rozsahu by si zasloužila více podrobností a uvedení přístoje do kontextu jeho využití. Využitá literatura je z mého pohledu slabší a dokládá hloubku pohopení diplomanta. Celou práci hodnotím jako uspokojivou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání E 25/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Boušek, Jaroslav

V posuzované práci měla být nastudována problematika diferenčního měření elektrolytické vodivosti kapalin a měl být simulován vliv velikosti zesílení a šumu jednotlivých součástek na dosažení citlivosti požadované pro použití v oblasti elektrochemických senzorů. Na základě dosažených výsledků měl být realizován přístroj založený na diferenčním měření a měly být změřeny dosažené parametry. Práce je provedena pečlivě, s minimálním množstvím překlepů. V praktické části práce se však diplomant nedokázal vyhnout několika neobratným formulacím. Kapitola “1 Obecná funkce zařízení“, sestavená na základě studia doporučené literatury, je zpracována velmi dobře. Výhradu mám k pouze k podkapitole “1.7 Deterministický systém“, která je v předložené formě dle mého názoru zbytečná. V kapitole “2 Bloky zařízení“ jsou vlastnosti použitých součástek popisovány s ohledem na simulační program SPICE a to ve formě v jaké budou použity v následující kapitole “ 3 Modelování systému“. V souladu se zadáním práce byla sledována především nesymetrie vstupů použitých operačních zesilovačů a jejich šumové vlastností. Jsou zde však simulovány i situace, které jsou zřejmé a je možné je ověřit na základě jednoduchého výpočtu - např. Obr. 25 a Obr. 26 na str. 42. V kapitole “ 4 Testovací obvod“ je krátce popsána deska plošných spojů pro navržené zařízení. Není však uvedeno, zda byla deska realizována a použita pro demonstraci jeho vlastností. Údaje uvedené v této kapitole jsou dle mého názoru pro výrobu desky nedostatečné. V kapitole “5 Závěr “ jsou popsány očekávané vlastnosti zařízení a jsou shrnuty parametry odvozené ze simulací. Protože není popsána praktická realizace, není možné ověřit, zda jsou tyto výsledky dosažitelné. Zadání práce, které bylo časově i odborně bezpochyby náročné, se tedy nepodařilo splnit v celém rozsahu. Přesto pan Nevrkla prokázal že je schopen se v dané problematice poměrně dobře orientovat - práci proto doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 70/C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20
Odborná úroveň práce C 37/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 41114