VÍTEČEK, P. Fyzická vrstva systému WiMAX [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Bakalářská práce se zabývá fyzickou vrstvou komunikačního systému WiMAX. Po prostudování standardu WiMAX a další literatury student navrhl obecnou koncepci simulátoru. Dle této koncepce vytvořil matematický model systému WiMAX v programovém prostředí MATLAB. Model byl otestován a je funkční. Pro ilustraci správné funkčnosti modelu student provedl několik simulací datového přenosu mezi vysílačem a přijímačem a vypočetl bitovou chybovost v závislosti na poměru signál/šum v základních typech modelů přenosových prostředí. Zadání bakalářské práce na téma Fyzická vrstva systému WiMAX považuji za splněné. Nedostatky spatřuji v menším množství simulací k ilustraci možných nastavení. Rovněž zhodnocení výsledků simulací a závěr mohlo být rozsáhlejší. Student pracoval soustavně a samostatně. Pravidelně využíval konzultací k prezentaci dosažených mezivýsledků a k diskuzi o dalším postupu práce. Bohužel formální zpracování je na průměrné úrovni. V práci je několik překlepů, rovnice nejsou začleněny do vět a u některých grafů chybí legenda. Práci celkově hodnotím stupněm B.
Bakalářská práce věnovaná modelování fyzické vrstvy systému WiMAX svým zaměřením výrazně překračuje znalosti bakalářského studia. Student musel prostudovat velké množství materiálů týkajících se standardu a nastudovat i techniky bezdrátového přenosu, které patří spíše do magisterského studia. Student vytvořil skripty funkcí, které zajišťuje fyzická vrstva. V práci však není napsané, jaká verze Matlabu je potřeba, funkce se mi nepodařilo spustit. Grafické rozhraní není v tuto chvíli funkční. Ve vytvořených skriptech schází lepší komentáře a odkazy na konkrétní časti standardu. OFDM je implementováno pouze jako převod z frekvenční oblasti do časové a naopak, schází využití ochranného intervalu a cyklického prefixu, takže systém pracuje pouze pro AWGN model kanálu. Formální stránka práce je na postačující úrovni, nicméně kvalita obrázků a práce s referencemi není optimální. Obrázek OFDM modulátoru je v práci dvakrát. Celkově práci hodnotím jako dobrou, student prokázal schopnost zpracovat i náročnou oblast programování komplexního komunikačního systému.
eVSKP id 52293